Co cztery lata dochodzi do głosu duch sportowy, absorbując naszą uwagę i dominując wszystkie wydarzenia dostępne w Internecie. W olimpijskie szranki po triumf i doskonałość wchodzą liczni sportowcy z całego świata, aby przekraczać wszelkie limity i osiągać wolność. Przygotowują swoje ciała, aby przekraczać wyznaczone granice i osiągać to, co jeszcze niedawno było definiowane jako nieosiągalne. Na tym właśnie polega magia sportu, który angażuje każdą komórkę twojego ciała, aby działać szybciej i mocniej. Celem Igrzysk Olimpijskich jest pokazanie, jak silne potrafi być ludzkie ciało oraz psychika. Dlaczego? Ponieważ ci sportowcy są osobami niepełnosprawnymi, które udowadniają, iż można przekraczać wyznaczone granice. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Korei właśnie dobiegły końca i nie jest za późno, aby zgłębić te zawody. Poniżej znajdziecie wszelkie informacje, jakie powinniście wiedzieć o Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich.
Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczęły się w 1976 roku w Szwecji i do dzisiaj cieszą się niesłabnącym powodzeniem. O potrzebie utworzenia tego rodzaju olimpiad dla osób niepełnosprawnych dyskutowano już w 1948 roku. Igrzyska odbywają się co cztery lata, Biorą w nich udział niepełnosprawni sportowcy z całego świata. Do zdobycia są medale złote, srebrne i brązowe. Zimowe Igrzyska obejmują 6 dyscyplin sportowych. Liczba dyscyplin może być wyższa i zależy od stopnia niepełnosprawności uczestniczących w nich sportowców. Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie odbywają się zazwyczaj w tym samym miejscu. Tegoroczne, dwunaste już odbyły się w Pyeongchang w Korei Południowej. W roku 2014 takie Igrzyska miały miejsce w Soczi w Rosji.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich
-
Podział paraolimpijczyków na klasy sportowe
Zanim olimpijczyk zostanie zakwalifikowany do zawodów, komitet musi sprawdzić jego możliwości w prezentowanej dziedzinie sportu. Cel jest prosty — wszyscy uczestniczący w danej dziedzinie muszą mieć ten sam stopień niepełnosprawności, tak aby mieli równe szanse. Następnie uczestnicy dzieleni a na klasy sportowe. W każdej klasie sportowcy reprezentują ten sam stopień niepełnosprawności. Z tego powodu sportowcy z paraplegią (brak czucia w ciele) i sportowcy z amputacją kończyn kwalifikowani się do tej samej kategorii i mogą współzawodniczyć ze sobą.
-
Jest szereg kategorii niepełnosprawności
Ponieważ organizatorzy Igrzysk paraolimpijskich chcą, aby były one jak najbardziej sprawiedliwe, wprowadzili kategorie niepełnosprawności adekwatne do niepełnosprawności olimpijczyków biorących udział w zawodach. Wprowadzona klasyfikacja jest unikalna dla każdej z dziedzin sportu, ponieważ rodzaj niesprawności może mieć zasadniczy wpływ na wyniki w danej kategorii sportu.
-
Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie składają się z 6 kategorii sportowych
1. Narciarstwo para- alpejskie
Czy zjazd z prędkością 100 km na godzinę nie jest cool? Dla mnie to absolutnie fantastyczne. W skład wchodzi 6 dyscyplin: zjazd, slalom, slalom-gigant, super – g, super combined, team events. Narciarstwo jest niezwykle widowiskowe i dlatego chętnie oglądane na całym świecie.
2. Para – hokej na lodzie
Para – hokej na lodzie jest bardzo popularna i widowiskową dyscypliną. Jedna z najchętniej oglądanych i najciekawszych dyscyplin.
3. Para – biatlon
Pozwólcie, że powiem wam parę słów na temat czy jest para -biatlon. Zawodnicy muza pokonać 2-2,5 km na nartach 3 do 5 razy. Łączny dystans do przebycia to około 15 km. Film, który możecie obejrzeć, powie więcej niż tysiąc słów…
4. Para – snowboard
Para-snowboard to trzy dyscypliny: snowboard cross, banked slalom i slalom gigant. Debiut w tej dziedzinie miał miejsce w 2014 roku podczas zimowej Paraolimpiady w Soczi-Rosja. Wniósł absolutnie nową wartość i energię. Z przyjemnością obserwowałem, jak ta dyscyplina rośnie w siłę w przeciągu ostatnich lat.
5. Para-cross narciarstwo
Ta dyscyplina istnieje na Paraolimpiadach od 1976 roku. Dystanse to: krótki, średni i długi to jest od 2,5 do 20 km. Narciarstwo dążące do doskonałości nigdy nie wyjdzie z mody!
6. Curling na wózkach
Curling jest dyscypliną grupową polegającą na przesuwaniu po lodzie do określonej mety kamienia. Ta dyscyplina jest niezwykle popularna w Kanadzie i w Szkocji. Gra zadebiutowała na Paraolimpiadzie w 2006 roku i nadal cieszy się niezwykłą popularnością.
-
Każda z Paraolimpiad ma swoją maskotkę
Maskotki pojawiły się od roku 1980. Pierwsza Paraolimpiada w 1976 roku nie posiadała jeszcze swojej maskotki. Każda maskotka ma duże, symboliczne znaczenie i charakteryzuje w jakiś sposób gospodarza Igrzysk. Tegoroczną maskotką był czarny miś nazywający się Bandabi. Miś związany jest z koreańskim folklorem, reprezentuje siłę i odwagę i dlatego był godnym reprezentantem Paraolimpiady 2018. Czy ktoś wątpi w siłę misia?
Podsumujmy: Paraolimpiada to więcej niż zwykłe igrzyska. Pokazuje, jak można przezwyciężać własne słabości, wygrywać pomimo przeciwności losu i doświadczać wolności. Podobnie jak olimpiady letnie, olimpiady zimowe to niezwykłe widowisko dla wszystkich wielbicieli sportu. Niestety nie miałem okazji oglądać tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich osobiście. Widziałem Paraolimpiadę letnią w Brazylii w Rio. Podróżowanie w celu oglądania takich widowisk jest wspaniałe. Szczególnie jeśli możemy je realizować w stylu elektrycznego wózka Blumil.
Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o podróżach w stylu Blumil, szukaj ich na Facebooku i Instagramie.
Nie zapomnij zapoznać się z najnowszym modelem Blumil City! Dlaczego? Dlaczego? Bo radzi sobie z chodnikami, jest szybki i piękny!