Jak zorganizować dom, aby był bardziej dostępny i funkcjonalny

Wiecie, co jest piękne w fakcie, iż żyjemy w XXI wieku? Możliwość kształtowania środowiska, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego i dostosowywania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W celu poprawy komfortu życia mamy liczne udogodnienia: rampy, podnośniki, windy czy też dostosowane liczne urządzenia. To jest czas, aby uczynić twoje mieszkanie bardziej przyjaznym i sprawić by życie stało się bardziej szczęśliwe. Bez względu na to, czy dokonujesz zmian ze względu na swój rodzaj niepełnosprawności, czy po prostu chcesz, aby twoje mieszkanie stało się bardziej funkcjonalne, poznaj 5 propozycji zmian, które znacząco ułatwią ci życie.

Rozpocznijmy od drogi dojazdowej

Wiele osób rozpoczyna renowację i dokonywanie zmian od wnętrza mieszkania, ale lepiej w pierwszej kolejności skupić się na drodze dojazdowej czy samym wejściu do mieszkania. Powinno stać się zachęcające i bezproblemowe dla osób poruszających się na wózkach. Musicie się upewnić czy wjazd do mieszkania jest możliwy bez pokonywania schodów, czy podjazd nie jest zbyt wysoki oraz, czy jest czysty i suchy. Należy również zapewnić stosowne, zewnętrzne oświetlenie, które umożliwi bezpieczne poruszanie się.

podjazd dla osób niepełnosprawnych, wózek elektryczny, design bez barier, wózek inwalidzki, urządzanie wnętrz dla osób niepełnosprawnych, wózek miejski

Adaptacja funkcjonalnej łazienki

Łazienka jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym miejscem, które należy szybko dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, tak więc zmiany w mieszkaniu proponujemy rozpocząć od tego pomieszczenia. Łazienka powinna mieć wymiary co najmniej 1,5 m na 2,5 m tak, aby umożliwić manewrowanie w niej. Na podłodze, pod prysznicem oraz w wannie powinny znaleźć się wykładziny antypoślizgowe.

funkcjonalna łazienka, łazienka dla niepełnosprawnych, przystosowana łazienka, wózek elektryczny, wózek inwalidzki

Rozważając wyposażenie łazienki, warto zastanowić się, co będzie korzystniejsze: wolno stojąca wanna czy może prysznic z odpowiednio zamontowanym siedziskiem o łatwym dostępie. Należy również rozważyć zainstalowanie w tym pomieszczeniu domowego telefonu. Oprócz wanny możemy zamontować również prysznic, pamiętając o tym, aby podłoga byłą antypoślizgowa a drzwi nie posiadały zamka.

Proste rozwiązania kuchenne

Kuchnia to drugie po łazience miejsce, które może być niebezpieczne dla osób niepełnosprawnych. Musimy pamiętać o odpowiednim zaadoptowaniu wszystkich przedmiotów i sprzętów tak, aby pomieszczenie było w pełni bezpieczne i jednocześnie funkcjonalne. Tradycyjne drzwi warto zastąpić drzwiami wahadłowymi, przez które przejedzie wózek. Oświetlenie powinno być umieszczone na odpowiednim poziomie, jeśli chodzi o wyłączniki, dobrze jest zaopatrzyć pomieszczenie w przyciski alarmowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na zmiany, to należy również pamiętać o odpowiedniej wysokości szafek i szuflad oraz stołu do przygotowywania potraw i ich konsumpcji.

kuchnia dla niepełnosprawnych, kuchnia dla osób niepełnosprawnych, funkcjonalna kuchnia, wózek elektryczny, wózek inwalidzki, elektryczny wózek inwalidzki

Inne rozwiązania dotyczące wyposażenia wnętrz

Dla osób z niepełnosprawnością mieszkanie na jednym poziomie jest znacznie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem niż całodzienne bieganie po piętrach. Niemniej, jednak jeśli jesteście posiadaczami mieszkania dwupoziomowego, wskazane byłoby, aby główne pomieszczenia takie jak sypialnia, łazienka i kuchnia znajdowały się na jednym poziomie. Fajnie, jeśli znajdzie się tam również pomieszczenie na pranie. W pomieszczeniach należy zapewnić możliwość swobodnego poruszania się na wózku, a więc należy unikać zwijających się i dywanów oraz zapewnić odpowiednią szerokość drzwi (co najmniej 80 cm), tak aby swobodnie mieścił się wózek.

Urządzenie domu tak, aby zapewniał maksimum funkcjonalności i dostępności nie jest łatwym zadaniem. Wymaga zaangażowania, planowania i skrupulatnej realizacji, ale opłaca się, ponieważ czyni nasze życie znacznie prostszym. Przyjazne otoczenie będzie nas cieszyć każdego dnia.

O autorce

Katherine jest konsultantką z Melbourne zajmującą się urządzaniem wnętrz. Jest pasjonatką, jeśli chodzi o organizowanie pięknych wnętrz. Swoją wiedzą i pasją dzieli się z innymi, publikując na blogu swoje propozycje rozwiązań. Informacje o niej znajdziecie na Facebooku Twitterze.

Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o życiu w stylu Blumil, szukaj ich na FacebookuInstagramie.

Zapoznaj się z najnowszym modelem Blumil City!  Dlaczego? Ponieważ jest przyjazny w obsłudze, szybki  i piękny!