Podróże lotnicze z wózkiem elektrycznym

Latanie mam we krwi – lotniska i podróżowanie z wózkiem nie są mi obce. Kocham podróże, ale muszę przyznać, że lotnicze nie są prostą sprawą. Linie lotnicze konkurują ze sobą, jeśli chodzi o najlepszą interpretację regulacji lotniczych dla pasażerów, zapominając jednocześnie o stosownych udogodnieniach dla szczególnych pasażerów poruszających się na wózkach. Osobiście przed każdą podróżą samolotem staram się zapoznać z przepisami dotyczącymi moich praw, lecz informacje, które jestem w stanie uzyskać, nie zawsze są pomocne i satysfakcjonujące. Najwięcej można się dowiedzieć ze stron przewoźnika australijskiego Qantas. Na ich stronach znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji, a ponadto udostępniają darmową aplikację, która pozwala na łatwe poruszanie się po tych webowych zasobach. Oby dalej tak trzymali! Dzięki nim zapoznałem się z międzynarodowymi regulacjami IATA, czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. Wszyscy przewoźnicy powinni respektować powyższe regulacje, pomimo to niektóry próbują je omijać. Przeczytajcie co robić, aby podróże lotnicze były łatwiejsze…

wózek elektryczny, wózek inwalidzki, podróże lotnicze z wózkiem elektrycznym, podróże na wózku, podróże dla osób niepełnosprawnych, latanie an wózku

 

Regulacje IATA – Uchwała 700, która określa jak powinna wyglądać przyjazna wózkowiczom podróż

Odkąd obowiązują regulacje IATA, przewoźnicy międzynarodowi muszą ich przestrzegać. Niestety, kiedy jednak dochodzi do konkretów, poszczególne linie udzielają różnych odpowiedzi na za zadawane pytania i w rezultacie odmiennie interpretują przepisy, o czym przekonałem się, latając różnymi liniami.

wózek elektryczny, wózek inwalidzki, podróże lotnicze z wózkiem elektrycznym, podróże na wózku, podróże dla osób niepełnosprawnych, latanie an wózku

IATA dzieli niepełnosprawnych pasażerów na 12 klas, z czego 3 to pasażerowie na wózkach o różnym stopniu niepełnosprawności. Regulacje poruszają również kwestie, kiedy przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład osoby z niepełnosprawnością. Może to mieć miejsce jedynie w przypadku gdy pasażer lub wózek, na którym się porusza, stanowią zagrożenie dla lotu. Ta regulacja jest czasami wykorzystywana przez linie lotnicze i odmawia się przelotu nawet w sytuacji, kiedy wózek spełnia wymogi bezpieczeństwa. Przewóz wózków posiadających baterie elektryczne regulowany jest przez przepisy Uchwały o Przewozie Przedmiotów Niebezpiecznych. Tak więc przelot z wózkiem elektrycznym powinien być łatwy bez względu na to, z jakich linii lotniczych się korzysta. Więcej o tych kwestiach przeczytacie poniżej…

Lot z wózkiem elektrycznym

Pomimo iż wózki elektryczne nie wyglądają na przedmioty niebezpieczne, to niektóre z nich posiadają baterie elektryczne, które mogą eksplodować. Jest to mało prawdopodobne, ale względy bezpieczeństwa są oczywiście najważniejsze. Bateria elektryczna musi spełniać następujące wymogi, aby uznawana była za bezpieczną:

  • Odpowiedni termin przydatności
  • Odpowiednio przymocowana do wózka
  • Z możliwością odłączenia od wózka, jeśli istnieje taka potrzeba. Dodatkowo nie może przekracza 300 Wh. Jeśli zatem wasz wózek posiada dwie baterie, to każda z nich nie powinna przekraczać mocy 160 Wh.

wózek elektryczny, wózek inwalidzki, podróże lotnicze z wózkiem elektrycznym, podróże na wózku, podróże dla osób niepełnosprawnych, latanie an wózku

10 rzeczy, o których powinniście pamiętać, latając z wózkiem elektrycznym:

  1. Możecie zabrać 1 baterię o mocy 300 Wh lub dwie o mocy 160 Wh każda.
  2. Jeśli obsługa samolotu zabierze wam baterie, muszą ją schować w bezpiecznym opakowaniu i trzymać w kabinie pasażerów.
  3. Pozostałe wyposażenie wózka takie jak na przykład koła muszą być stosownie zabezpieczone według regulacji danego przewoźnika.
  4. Masz prawo używać swojego wózka inwalidzkiego aż do drzwi samolotu.
  5. Masz pierwszeństwo w momencie ewakuacji.
  6. Pasażerowie, którzy wymagają opieki medycznej, powinni to zgłosić, wypełniając stosowny formularz medyczny.
  7. Jeśli nie potrzebujesz opieki medycznej, musisz jedynie poinformować linie, z jakiego punktu startujesz, gdzie lądujesz i jak jest twój punkt docelowy.
  8. Specjalny kod na twoim bilecie powinien przyspieszać obsługę, informując załogę samolotu, iż jesteś osobą na wózku.
  9. Masz możliwość odbycia odprawy korzystając z wózka linii lotniczych.
  10. Powinieneś mieć możliwość korzystania z własnego wózka w kabinie pasażerskiej, jeśli jest odpowiednio przystosowany.

wózek elektryczny, wózek inwalidzki, podróże lotnicze z wózkiem elektrycznym, podróże na wózku, podróże dla osób niepełnosprawnych, latanie an wózku

Podsumowując: Dobrze jest znać swoje prawa, bo to obroni nas przed mało przyjaznymi liniami lotniczymi. Kontaktując się z IATA lub innymi liniami zasięgniecie informacji, zaoszczędzicie czas i nie będziecie obawiali się podróży. Podróże zmieniają nasz świat, a planowanie podróży w stylu Blumil jest niezwykle przydatne!

Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o życiu w stylu Blumil, szukaj ich na FacebookuInstagramie.

Zapoznaj się z najnowszym modelem Blumil City!  Dlaczego? Ponieważ jest przyjazny w obsłudze, szybki  i piękny!