10 miast USA najlepiej przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, które miasta Stanów Zjednoczonych są najlepiej przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku? Nie musisz się już zastanawiać, ponieważ Angie Berking z Redfin.com przygotowała obszerny raport ilustrujący dostępność w USA, w tym przedstawiła 10 miast (stan na 2018 rok) najbardziej dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Na tej znajduje się również Tampa usytuowana na Florydzie, które to miejsce uważam osobiście za raj dla wózkowiczów!
Brawo dla Angie za zainteresowanie społecznością Blumil – jak już wspomniałem, jej ranking znajdziecie z łatwością na Redfin.com!
A oto lista 10 najbardziej dostępnych miast w USA…

10 miast USA najlepiej przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Przyglądamy się temu, w jakim stopniu dostosowane są amerykańskie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych. Amerykański Urząd do Spraw Ubezpieczeń Społecznych podał dane, z których wynika, iż jeden na pięciu Amerykanów jest z niepełnosprawnością, która wymaga specjalnej troski, jeśli chodzi o życie codziennym. Chociaż regulacje legislacyjne nakazują, aby miejsca użyteczności publicznej takie jak hotele czy uczelnie były dostępne dla niepełnosprawnych, to nie gwarantują, aby Amerykanie z orzeczoną niepełnosprawnością mieli pełną dostępność i łatwość we wszystkich aspektach życia.

Dostępność i stosowne regulacje

Amerykańskie ustawy stanowe regulują problemy osób z niepełnosprawnością. Rozpatrywane aspekty dotyczą głównie domów mieszkalnych, lokali oraz samej przestrzeni użyteczności publicznej. Pierwsze regulacje z 1961 roku dotyczyły głównie budynków i związanych z ich użytkowaniem udogodnień. Nieco ponad dekadę później, w 1973 roku wydano ustawę dotyczącą wykluczenia dyskryminacji i nakładającą obowiązek zagospodarowania przestrzeni publicznej zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W roku 1991 Departament Sprawiedliwości wprowadził nowe standardy, które miały później obowiązywać w budownictwie w miejscach użyteczności publicznej. Amerykańskie społeczeństwo włożyło duży wysiłek, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym dostępność, ale wiele jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia.

wózek elektryczny, inwalidzki wózek, inwalidzki wózek elektryczny, podróże dla osób niepełnosprawnych, przystosowane miasta, USA
Tampa nocą!

W roku 2017 na Redfin.com założono specjalny filtr, który umożliwia znalezienie przystosowanego domu/ mieszkania w danej okolicy. Właśni ten filtr pomoże nam znaleźć 10 najbardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością miast. Oto one:

  • Metro D.C. ( Alexandria, Columbia i Arlington)
  • Salt Lake City U.T
  • Tampa, FL
  • Portland, OR
  • Tucson, AZ
  • San Jose, CA
  • Vancouver, WA
  • Atlanta, GA
  • San Antonio, TX
  • Baltimore, MD
Metodologia

Ranking zbudowany jest w parciu o następujące kategorie dostępności: domy (miejsce zamieszkania), transport publiczny, atrakcje/rozrywka, dostęp do ochrony zdrowia. Dostępność mieszkań określana jest w parciu o następujące wektory: wjazd do lokalu, dostosowane łazienka, odpowiednio dostosowane pokoje i kuchnia.

Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o życiu w stylu Blumil, szukaj ich na FacebookuInstagramie.

Zapoznaj się z najnowszym modelem Blumil City!  Dlaczego? Ponieważ jest przyjazny w obsłudze, szybki  i piękny!