Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich

Co cztery lata dochodzi do głosu duch sportowy, absorbując naszą uwagę i dominując wszystkie wydarzenia dostępne w Internecie. W olimpijskie szranki po triumf i doskonałość wchodzą liczni sportowcy z całego świata, aby przekraczać wszelkie limity i osiągać wolność. Przygotowują swoje ciała, aby przekraczać wyznaczone granice i osiągać to, co jeszcze niedawno było definiowane jako nieosiągalne. Na tym właśnie polega magia sportu, który angażuje każdą komórkę twojego ciała, aby działać szybciej i mocniej. Celem Igrzysk Olimpijskich jest pokazanie, jak silne potrafi być ludzkie ciało oraz psychika. Dlaczego? Ponieważ ci sportowcy są osobami niepełnosprawnymi, które udowadniają, iż można przekraczać wyznaczone granice. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Korei właśnie dobiegły końca i nie jest za późno, aby zgłębić te zawody. Poniżej znajdziecie wszelkie informacje, jakie powinniście wiedzieć o Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich.

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, wózek elektryczny, sport dla osób niepełnosprawnych, wózek inwalidzki, elektryczny wózek inwalidzki, sport dla wózkowiczów, sporty zimowe

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczęły się w 1976 roku w Szwecji i do dzisiaj cieszą się niesłabnącym powodzeniem. O potrzebie utworzenia tego rodzaju olimpiad dla osób niepełnosprawnych dyskutowano już w 1948 roku. Igrzyska odbywają się co cztery lata, Biorą w nich udział niepełnosprawni sportowcy z całego świata. Do zdobycia są medale złote, srebrne i brązowe. Zimowe Igrzyska obejmują 6 dyscyplin sportowych. Liczba dyscyplin może być wyższa i zależy od stopnia niepełnosprawności uczestniczących w nich sportowców. Zimowe Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie odbywają się zazwyczaj w tym samym miejscu. Tegoroczne, dwunaste już odbyły się w Pyeongchang w Korei Południowej. W roku 2014 takie Igrzyska miały miejsce w Soczi w Rosji.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich

 

  • Podział paraolimpijczyków na klasy sportowe

Zanim olimpijczyk zostanie zakwalifikowany do zawodów, komitet musi sprawdzić jego możliwości w prezentowanej dziedzinie sportu. Cel jest prosty — wszyscy uczestniczący w danej dziedzinie muszą mieć ten sam stopień niepełnosprawności, tak aby mieli równe szanse. Następnie uczestnicy dzieleni a na klasy sportowe. W każdej klasie sportowcy reprezentują ten sam stopień niepełnosprawności. Z tego powodu sportowcy z paraplegią (brak czucia w ciele) i sportowcy z amputacją kończyn kwalifikowani się do tej samej kategorii i mogą współzawodniczyć ze sobą.

niepełnosprawni sportowcy, Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, wózek elektryczny, sport dla osób niepełnosprawnych, wózek inwalidzki, elektryczny wózek inwalidzki, zimowe sport paraolimpijskie
Igrzyska Paraolimpijskie 1988

 

  • Jest szereg kategorii niepełnosprawności

Ponieważ organizatorzy Igrzysk paraolimpijskich chcą, aby były one jak najbardziej sprawiedliwe, wprowadzili kategorie niepełnosprawności adekwatne do niepełnosprawności olimpijczyków biorących udział w zawodach. Wprowadzona klasyfikacja jest unikalna dla każdej z dziedzin sportu, ponieważ rodzaj niesprawności może mieć zasadniczy wpływ na wyniki w danej kategorii sportu.

  • Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie składają się z 6 kategorii sportowych
1. Narciarstwo para- alpejskie

Czy zjazd z prędkością 100 km na godzinę nie jest cool? Dla mnie to absolutnie fantastyczne. W skład wchodzi 6 dyscyplin: zjazd, slalom, slalom-gigant, super – g, super combined, team events. Narciarstwo jest niezwykle widowiskowe i dlatego chętnie oglądane na całym świecie.

2. Para – hokej na lodzie

Para – hokej na lodzie jest bardzo popularna i widowiskową dyscypliną. Jedna z najchętniej oglądanych i najciekawszych dyscyplin.

3. Para – biatlon

Pozwólcie, że powiem wam parę słów na temat czy jest para -biatlon. Zawodnicy muza pokonać 2-2,5 km na nartach 3 do 5 razy. Łączny dystans do przebycia to około 15 km. Film, który możecie obejrzeć, powie więcej niż tysiąc słów…

4. Para – snowboard

Para-snowboard to trzy dyscypliny: snowboard cross, banked slalom i slalom gigant. Debiut w tej dziedzinie miał miejsce w 2014 roku podczas zimowej Paraolimpiady w Soczi-Rosja. Wniósł absolutnie nową wartość i energię. Z przyjemnością obserwowałem, jak ta dyscyplina rośnie w siłę w przeciągu ostatnich lat.

5. Para-cross narciarstwo

Ta dyscyplina istnieje na Paraolimpiadach od 1976 roku. Dystanse to: krótki, średni i długi to jest od 2,5 do 20 km. Narciarstwo dążące do doskonałości nigdy nie wyjdzie z mody!

6. Curling na wózkach

Curling jest dyscypliną grupową polegającą na przesuwaniu po lodzie do określonej mety kamienia. Ta dyscyplina jest niezwykle popularna w Kanadzie i w Szkocji. Gra zadebiutowała na Paraolimpiadzie w 2006 roku i nadal cieszy się niezwykłą popularnością.

  • Każda z Paraolimpiad ma swoją maskotkę

Maskotki pojawiły się od roku 1980. Pierwsza Paraolimpiada w 1976 roku nie posiadała jeszcze swojej maskotki. Każda maskotka ma duże, symboliczne znaczenie i charakteryzuje w jakiś sposób gospodarza Igrzysk. Tegoroczną maskotką był czarny miś nazywający się Bandabi. Miś związany jest z koreańskim folklorem, reprezentuje siłę i odwagę i dlatego był godnym reprezentantem Paraolimpiady 2018. Czy ktoś wątpi w siłę misia?

Bandabi, maskotka paraolimpijska, Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, wózek elektryczny, sport dla osób niepełnosprawnych, wózek inwalidzki, elektryczny wózek inwalidzki
Od kiedy misie są cool? Cóż, od kiedy pojawił się Bandabi!

Podsumujmy: Paraolimpiada to więcej niż zwykłe igrzyska. Pokazuje, jak można przezwyciężać własne słabości, wygrywać pomimo przeciwności losu i doświadczać wolności. Podobnie jak olimpiady letnie, olimpiady zimowe to niezwykłe widowisko dla wszystkich wielbicieli sportu. Niestety nie miałem okazji oglądać tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich osobiście. Widziałem Paraolimpiadę letnią w Brazylii w Rio. Podróżowanie w celu oglądania takich widowisk jest wspaniałe. Szczególnie jeśli możemy je realizować w stylu elektrycznego wózka Blumil.

Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o podróżach w stylu Blumil, szukaj ich na FacebookuInstagramie.

Nie zapomnij zapoznać się z najnowszym modelem Blumil City! Dlaczego? Dlaczego? Bo radzi sobie z chodnikami, jest szybki i piękny!