Polska 101 – miejsca do zwiedzania, regionalne dania, przygody

Polska – kraj leżący nad rzeką Wisłą z majestatycznymi górami, pięknymi dolinami, historycznymi miastami i magicznymi jeziorami. To miejsce, gdzie się urodziłem, miejsce, które warto odwiedzać bez względu na porę roku. Nie ma tu egzotycznych plaż, starożytnych zabytków ani słynnych wakacyjnych miejscowości. Polska posiada jednak swoisty, inny czar. To czar starych lasów, sztormowego morza, kolorowych strojów ludowych i niepowtarzalnych regionalnych dań przygotowywanych często na bazie ziemniaków.
Pozwólcie, że będę waszym przewodnikiem po Polsce. Odwiedzimy liczne miejsca, zapoznamy się z polską kuchnią i dowiecie się jak poradzić sobie podczas zwiedzania. Rozpocznijmy przygodę i zwiedźmy Polskę w stylu Blumil.

Polska w pigułce

Polska historia oficjalnie rozpoczyna się w roku 966 od panowania pierwszego władcy Mieszka I. Po tym okresie przyszedł czas licznych podbojów, wojen, ale też rosnącej roli Polski w regionie Europy Centralnej. W 14 wieku wielki władca Litwy Władysław Jagiełło został królem zjednoczonego królestwa Polski i Litwy. W okresie 1773 – 1795 Polska przeżyła kolejne III rozbiory, których dokonały Rosja, Prusy i Austria. Ostatnia konwencja o rozbiorze podpisana została w 1797 roku. Przez 123 lata Polska nie istniała na mapie świata, a niepodległość odzyskała w 1918 roku po I wojnie światowej.


Maki są ściśle związane z historią niepodległości Polski – czerwone jak krew, od zawsze były symbolem krwi przelanej za ojczyznę.

W 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową trwającą do 2 września 1945 roku. Po wojnie do roku 1989 Polska była pod kontrolą komunistycznego Związku Radzieckiego. W 1989 roku, po upadku komunizmu odrodziła się wolna i niepodległa. Zachwyca zróżnicowaną przyrodą. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Na północy króluje Bałtyk i kraina Jezior – Mazury. Południe zachwyca górzystymi krajobrazami i zielonymi dolinami.

Zachodnie Tatry…

Podróżując po Polsce trudno nie zauważyć mieszających się wpływów wschodu i zachodu. Stare słowiańskie tradycje utrzymują się jeszcze w wielu regionach i warto je poznać, bo są naprawdę fascynujące.

Mazury – kraina tysiąca jezior…

Do tej pory rekomendowałem wam do zwiedzania kilka miast jak Kraków, Trójmiasto czy Warszawę. Teraz chciałbym pokazać wam 20 różnych interesujących miejsc, które można zwiedzić. Dostępność w Polsce jest bardzo różna. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest mieć elektryczny wózek terenowy taki jak Blumil City. Taki wózek poradzi sobie z przeszkodami typu brukowane nawierzchnie czy wysokie chodniki, które niestety nie są jeszcze reliktem przeszłości.

Miejsca, które warto w Polsce odwiedzić

 • Warszawa

  Warszawa rozwija się i pędzi ku nowoczesności. Warszawa tętni życiem. Zwalnia jedynie w nocy. Stare Miasto jest pełne turystów nawet w nocy. Miasto nowoczesne gdzie jednocześnie jest bardzo dużo historii, wibrujące, pełne restauracji i barów. Nie zapomnij zwiedzić Starego Miasta, Łazienek, Zamku Królewskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Królewskiego Pałacu w Wilanowie.

 • Obóz Zagłady Oświęcim

To nie jest łatwe miejsce do zwiedzania, ale należy je zobaczyć, jeśli jesteś w Polsce. To bolesna lekcja historii, ponieważ tu hitlerowcy zgładzili podczas II wojny światowej ponad milion osób pochodzenia żydowskiego, ale również ponad 100 tysięcy Polaków.

 • Kraków

Jeśli szukasz pięknej, starej architektury, niepowtarzalnej atmosfery oraz tradycyjnych potraw Kraków będzie kierunkiem dla Ciebie. Zamek Królewski na Wawelu, Stary Rynek, dzielnica Kazimierz to wspaniałe miejsca, które możesz odwiedzić. Podobnie jak w Pradze w Krakowie jest dużo brukowanych ulic. Na tego rodzaju nawierzchni niełatwo jest poruszać się na wózku manualnym. Polecam wózki elektryczne, które umożliwią wam zwiedzanie.

 • Tatry

Zwiedzanie miast to wspaniała rozrywka, ale są również miłośnicy natury, którym polecam góry Tatry. Tatry są piękne o każdej porze roku. Dla mnie, posiadacza wózka elektrycznego Blumil wyprawa zimą w Tatry nie stanowi żadnego problemu. Przy okazji warto odwiedzić Zakopane.

 • Zakopane

Zakopane to jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce, odwiedzane przez cały rok przez rzesze turystów. Nie będziecie się tam nudzić. Jeśli chodzi o pobyt należy pamiętać o wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.

 • Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka to najstarsza kopalnia soli w Polsce, ale i w Europie. To niesamowite miejsce, które warto zobaczyć i poznać jak w tradycyjny sposób wydobywano przez lata sól.

 • Poznań

Wielowiekowa tradycja, piękna stara architektura i wiele pięknych miejsc do odkrycia. Taki właśnie jest Poznań. Warto wyskoczyć tam na weekend!

 • Wrocław

Wrocław jest zabytkowym miastem o wspaniałej architekturze. Są tam wspaniałe restauracje i wiele miejsc do zwiedzania, nie zapominając o krasnoludkach, które są symbolem miasta.

 • Toruń

To miejsce urodzin słynnego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. To on wstrzymał słońce i ruszył ziemię! W Toruniu jest wspaniałe planetarium, ale miasto słynie również z pierników. Muzeum piernika oferuje warsztaty, na których możecie dowiedzieć się jak przygotować pierniki!

 • Trójmiasto

To urok i czar nadmorskich miast. Trochę historii i jednocześnie atmosfera kurortu. Bardzo interesujące połączenie.

 • Park Narodowy w Białowieży

  Jeśli chcecie zobaczyć najstarszą puszczę w Europie, wybierzcie się tam. Zobaczycie cos niepowtarzalnego i unikalnego. Tu do zwiedzania konieczny jest terenowy wózek elektryczny.

 • Kraina tysiąca jezior – Mazury

Na Mazurach jest około 2000 jezior. Jeżeli zwiedzalibyście jedno jezioro dziennie, zwiedzenie wszystkich zabrałoby wam 5 lat! Możecie również wziąć udział w konkursie na najdonośniejszy krzyk organizowanym w Gołdapi. To super- krzyczeć ile sił i jeszcze dostać nagrodę!

 • Malbork

Od czasów średniowiecza Malbork działa na wyobraźnię wielu ludzi zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Gotycki zamek wzniesiony w 13 wieku przez zakon krzyżacki był siedzibą mistrzów zakonu krzyżackiego i rezydencją królów polskich. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku w sierpniu organizowane są tam słynne festiwale.

 • Bieszczady

Te góry nie są tak wysokie, jak Tatry, ale są niezwykle malownicze. Mienią się wszystkimi odcieniami żółci, zieleni i czerwieni i dostarczają niezwykłych widoków. Niedaleko stąd do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – największego muzeum etnograficznego na otwartej przestrzeni w Europie.

 • Kazimierz Dolny

To średniowieczne miasteczko powstało w okresie panowania Kazimierza Wielkiego. To urocze i malownicze miasteczko z niepowtarzana atmosferą, którą warto pooddychać w niedzielne popołudnie.

 • Pustynia Błędowska

Chociaż nikomu nie kojarzy się polski krajobraz z pustynią, to uwierzcie mi – ona naprawdę istnieje! Nazywana jest również polską Saharą. Powstała na skutek obniżania się poziomu wody i intensywnych działań kopalnianych realizowanych na początku 20 wieku. Pustynia ma 10 km długości. Według miejscowych legend stworzył ja sam diabeł. Pustynię da się doskonale przemierzać na wózku elektrycznym takim jak Blumil.

 • Zalipie

Ta mała miejscowość słynie z ręcznie malowanych domów. Każdy dom ma unikalny kolor i ozdoby rokrocznie odnawiane. Jest to wspaniały przykład polskiego folkloru – naprawdę warto zobaczyć!

Zalipie jest pełne kolorów
 • Park Narodowy w Ojcowie

Jest to najmniejszy w Polsce, ale niezwykle ciekawy Park Narodowy. Są tu liczne jaskinie, zamek w Pieskowej Skale, a także ruiny zamku Kazimierzowskiego. Park usytuowany jest w odległości mniej niż 20 km od Krakowa. Warto tam pojechać, jeśli zmęczy was gwar miasta.

 • Zamek w Łańcucie

  Jeśli  chcesz zobaczyć, jak żyły rodziny królewskie to Łańcut jest wspaniałym miejscem. Zamek jest wspaniały, a otaczające go ogrody zachwycają niesamowitą ilością kwiatów.

 • Zamek w Krasiczynie

Renesansowy Zamek był siedzibą rodzin polskich arystokratów. Jest niezwykle popularny w tym regionie. Położony nad jeziorem i otoczony pięknym parkiem wygląda jak z filmów Disneya.

Polska kuchnia

Jeśli miałbym wymienić trzy podstawowe składniki używane w polskiej kuchni, to byłyby to: ziemniaki, mięso i nabiał. Z tych produktów można wykreować setki różnorodnych dań. Poniżej 6 dań, których musicie koniecznie spróbować: pierogi, gołąbki, pieczona kaczka, bigos, faworki, kremówka.

Jak poradzić sobie w Polsce

Nie będzie z tym problemu. Najlepiej porozumiewać się w języku angielskim. Starsze pokolenie często zna rosyjski, ale ze względu na uwarunkowania historyczne lepiej zaczynać od języka angielskiego. Polską walutą jest złotówka. Obce waluty takie jak euro, dolary czy funty można wszędzie wymienić na złotówki. Transport taki jak koleje czy autobusy jest przyjazny dla wózkowiczów. Dobrze jest znać parę podstawowych słów w języku polskim, takich jak dziękuję czy dzień dobry. W niektóre niedziele w miesiącu sklepy są zamknięte więc lepiej planować zakupy na sobotę.

 

wózek elektryczny, wózek inwalidzki, elektryczny wózek inwalidzki, podróże dla osób niepełnosprawnych, turystyka bez barier, podróże na wózku inwalidzkim
W Trójmieście

Podsumowując: Polska jest bezpiecznym i interesującym krajem, gdzie warto przyjechać na zwiedzanie. Z elektrycznym wózkiem takim jak Blumil poradzicie sobie wspaniale. Od północy gdzie królują jeziora, do południa gdzie są piękne góry, jest wiele ciekawych miast i miejscowości, gdzie zobaczycie historyczne miejsca i spróbujecie wspaniałych polskich dań. Polska jest piękna… szczególnie w stylu Blumil!

Jeśli chcesz przeczytać więcej historii o życiu w stylu Blumil, szukaj ich na FacebookuInstagramie.

Zapoznaj się z najnowszym modelem Blumil City!  Dlaczego? Ponieważ jest przyjazny w obsłudze, szybki  i piękny!