W pogoni za słońcem w hiszpańskiej Maladze

 

Malaga stanowi doskonały kierunek wakacyjny oferujący długie, letnie, słoneczne dni. W 2006 roku  zdecydowałem się spędzić wakacje na słynnym hiszpańskim Costa del Sol czyli „wybrzeżu słońca”. Jest to południowe wybrzeże Hiszpanii – Andaluzja, region uważany za najpiękniejszą część hiszpańskiego wybrzeża. Już sama nazwa „wybrzeże słońca” jest wielce obiecująca. Kąpiele słoneczne i dostawa witaminy D wydawały się gwarantowane. Moja podróż rozpoczęła się w Maladze i była kontynuowana w dół wybrzeża gdzie odwiedziłem miejscowości Marbella i Puerto Banus.

Wszystko co robiłem i zobaczyłem znajdziecie opisane poniżej i oczywiście przedstawię wam rating dostępności tak istotny podczas wyboru kierunku podróżowania.

Jak spędzać czas

  • Baw się w Maladze

Malaga jest drugim po Sewilli miastem Andaluzji jeśli chodzi o liczbę ludności. Miasto jest na wskroś andaluzyjskie. Co należy przez to rozumieć ? Otóż Andaluzja ma bardzo bogatą spuściznę. W VII wieku przed naszą erą, osiedlili się tam Fenicjanie, potem Rzymianie, w końcu w VIII wieku Andaluzja została przejęta przez Maurów, którzy byli muzułmanami i pozostawili niezatarty wpływ. Orientalne arabskie wibracje są nadal żywe w architekturze ulic, domów i wszystkich budowli małych miasteczek. Zróżnicowany charakter miasta stanowi o jego atrakcyjności. Możemy tu obejrzeć dwa mauretańskie zamki, rzymski teatr, Katedrę a także.. muzeum Picassa. Tak, słynny malarz urodził się właśnie w Maladze. Oprócz zabytków Malaga oferuje również wspaniałe piaszczyste plaże a także liczne rozrywki; kluby i restauracje. Malaga to idealne rozwiązanie – zakosztujecie tu wszystkiego po trochu, czyli w odpowiedniej dawce słońce, plaże, zwiedzanie czy zabawa w licznych klubach.

Plażowa sztuka… 😉
  • Oddychaj pięknem Marbelli

Mógłbym dużo mówić o urokach Malagi, ale to Marbella uważana jest za najpiękniejsze miasto tego regionu. Położone nad Morzem Śródziemnym wygląda jak z przereklamowanej turystycznej ulotki i w rzeczy samej takie jest – jak z obrazka! Jest to miejsce pełne luksusowych turystycznych ośrodków i prywatnych willi. Na unikalność tego miejsca składa się mieszanka historii i stylów: Maurów, Rzymian, Fenicjan i Hiszpanów. Do tego wspaniałe piaszczyste plaże i przepiękna, wręcz nie z tego świata linia brzegowa. Miasto może się również poszczycić tętniącymi życiem klubami nocnymi i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Marbella jest mniejsza od Malagi, więc jest tu zaciszniej i spokojniej.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy jest nadmorska promenada. To była wielka przyjemność korzystać z tych spacerów i chłonąć otaczające nas piękno. W dodatku promenada posiadała wspaniałe chodniki, po których poruszałem się jakbym płynął. To były najlepsze chodniki z jakimi spotkałem się podczas moich podróży.

A zatem jeśli chodzi o chodniki to Marbella dostaje najwyższą punktację !

Paseo Marítimo!
  • Poczuj smak luksusu w Puerto Banus

Puerto Banus jest synonimem luksusu. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na wybrzeżu Costa del Sol – to tu zjeżdżają bogaci i sławni. Hiszpańscy i międzynarodowi celebryci kochają to miejsce – tu można obejrzeć najwyższej klasy jachty i samochody sportowe. Miejsce jest pełne najlepszych restauracji i sklepów. Postanowiłem to wszystko obejrzeć. Wierzcie mi to miejsce pełne było najnowszych modeli marek takich jak Lexus, Ferrari i Lamborghini – była to dla mnie duża frajda jako, że jestem fanem motoryzacji.

Tym razem żadnych samochodów… 🙂

Dostępność

Hotele

Są tu oczywiście hotele spełniające wymogi wózkowiczów, nie ma problemów z windami czy pochylniami. Jedynym problemem są wysokie ceny. Trudno znaleźć tutaj dostosowany hotel o dostępnej cenie. A szkoda! Dostępność nie zawsze musi kosztować fortunę. Przykładem jest chociażby Berlin.

Chodniki

Jak już wspomniałem wcześniej chodniki są absolutnie cudowne – równe i gładkie. To prawdziwa przyjemność poruszać się po takich miejscach. Naprawdę można się w tych chodnikach zakochać.

Cudownie byłoby gdyby inne miasta brały przykład z Marabelli i Malagi.

Sklepy i restauracje

Podobnie jak chodniki, sklepy i restauracje są dostępne. Wszędzie są pochylnie lub windy. Bez trudu dostawałem się do wybranych przeze mnie miejsc.

Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne są dostępne, poza drobnymi wyjątkami. A zatem jest jeszcze trochę do zrobienia, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

Powiedzieć, że Costa del Sol to tylko słońce, plaża i zabawy byłoby wielkim niedopowiedzeniem. Oczywiście jest to wybrzeże słońca, pięknych plaż, nocnych klubów, ale jest to również miejsce pełne wspaniałej historii, przyjaznych ludzi i wyśmienitej kuchni. Towarzyszy temu wyluzowana, śródziemnomorska, wakacyjna atmosfera – tu wszyscy się bawią bez względu na wiek!