Weekendowe wypady do Luksemburga

Weekendowe zwiedzanie Luksemburga, w okresie kiedy tam mieszkałem należało do moich ulubionych rozrywek. W tych krótkich wyprawach było coś ekscytującego – chciałem poznać wszystko co ten mały, ale wspaniały kraj miał do zaoferowania.

Luksemburg jest niezwykle małym krajem, ale pełnym wspaniałości, które warto odkrywać. Często zastanawiam się czy miałbym okazję zwiedzić Luksemburg gdybym tam nie pracował. Nie jest to przecież typowy kierunek turystyczny. Cóż, jak widać życie sprawia nam czasami miłe niespodzianki i tak było tym razem jeśli chodzi o mój pobyt w Luksemburgu. Nie zakochałem się w tym mieście, ale jest to miejsce, które dostarczyło mi wiele wrażeń i które będę mile wspominał. A zatem chciałem wam pokazać różne odsłony Luksemburga, jego smaki i atrakcje. Przeczytajcie o tym poniżej.

 

Atrakcje, które można zobaczyć w stolicy kraju – Luksemburgu to oczywiście nie wszystko co kraj ma do zaoferowania. Podczas moich wyjazdów weekendowych natknąłem się na wiele pięknych miejsc, które chciałbym wam przedstawić. Są to obok Luksemburga trzy inne miasta : Esch-sur-Sure, Remich i Mondorf. Wspólnie tworzą niepowtarzalną mozaikę luksemburskich doznań przenikając się kolorami i smakami.

Luksemburg

Luksemburg znany jest jako najpotężniejsze centrum finansowe w Europie, ale reprezentuje sobą znacznie więcej. Historia miasta sięga czasów imperium rzymskiego a to dopiero początek jego historii.

Na jednej z ulic Luksemburga

Miasto z jego ponad stutysięczną ludnością nie tworzy dużej metropolii, ale posiada swoisty czar małych miast. Wielkość miasta nie ma wpływu na jego urok – jest tam wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania, które cię zainteresują. Ja zdecydowanie lubię to miasto.

Co zwiedzać w Luksemburgu

Poznaj ulice

Ulice Luksemburga, podobnie jak w większości europejskich stolic są pełne historii i tylko czekają na jej odkrycie! Jak na małe miasto Luksemburg posiada dużą liczbę restauracji i kawiarni. Miasto ma wspaniałą kulturę jeśli chodzi o wina, tak więc zamówienie lampki wspaniałego trunku i pogrążenie się w obserwacji przechodniów na ulicy należy do popularnych i ulubionych tutaj aktywności.

Wizyta w Katedrze Notre Dame

 

Katedra Notre Dame w Luksemburgu nie jest tak duża ani tak popularna jak Notre Dame de Paris, ale jest to wspaniałe miejsce, które należy zobaczyć. Był to kościół jezuitów, który nie wyglądał imponująco z zewnątrz, natomiast zapewniał duże przeżycia estetyczne wewnątrz – znajdujące się tam barwione szkło jest naprawdę przepiękne.

Dodatkowy szczegół – to miejsce nie jest zatłoczone jak Katedra Notre Dame w Paryżu więc nie trzeba oczekiwać na zwiedzanie stojąc w kolejce.

Esch-sur-Sure

Drugie co do wielkości miasto w Luksemburgu jest dumne z Narodowego Muzeum Oporu poświęconego  walce z niemiecką okupacją. Szanuję tego rodzaju miejsca.

Ważnym punktem w mieście jest Upper – Sure Natural Park, którego serce stanowi jezioro. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc jakie widziałem w Europie. Niebo i jezioro mieniły się wszystkimi odcieniami błękitu. Jeśli będziecie mieli szczęście znaleźć się w Luksemburgu polecam to miejsce waszej uwadze.

Remich

Jest to małe miasteczko leżące nad Moselą, znane z licznych winnic. Można skorzystać z przewodnika, skosztować wina i posłuchać o historii tych miejsc. Osobiście bardziej podobała mi się Fabryka Guinnessa w Dublinie, ale dla zwolenników wina właśnie Remich może okazać się rajem.

 

Mondorf

Mondorf jest intersujący z dwóch powodów – posiada jedyne kasyno w Luksemburgu oraz wspaniałe centrum spa. Mondorf Domaine Thermal jest dumą miasta. Wody termalne posiadają dużo minerałów co jest ważne dla zdrowia. Spa oferuje saunę, kryty i zewnętrzny basen, łaźnie tureckie, jaccuzi i zabiegi odnowy biologicznej. Prawdziwym zaskoczeniem jest park. Pełen zieleni, posiada również galerię sztuki z rzeźbami. To relaksujące miejsce jest otwarte dla zwiedzających.

Podobał mi się mój pobyt tam i polecam jak najbardziej to miejsce jeśli bylibyście w pobliżu i mieli ochotę na relaks.

W parku Mondorf

Dostępność w Luksemburgu (kraj)

Jeśli chodzi o dostępność i przystosowanie hoteli jest ona powyżej średniej – nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego hotelu. Pokoje są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach, są windy oraz rampy, pokoje mają dobry standard. Zdecydowanie trzeba pochwalić przemysł hotelarski w Luksemburgu jeśli chodzi o dostępność.

Sklepy i restauracje

W przeciwieństwie do hoteli sklepy i restauracje są niedostępne. Często nie są zaopatrzone w podjazdy i występują progi. W tym obszarze jest wiele do poprawy.

Brukowane chodniki nie są przyjazne – ich powierzchnia nie jest gładka i często występują dziury. Gdybym miał Blumil w okresie kiedy mieszkałem w Luksemburgu nie musiałbym być ciągle tak czujny i ostrożny jeśli chodzi o poruszanie się po mieście. Mimo to, wszędzie należy zachować należytą ostrożność.

Atrakcje turystyczne

Generalnie rzecz ujmując atrakcje turystyczne są dostępne – chociaż nie wszystkie obiekty są dostosowane potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Podsumowując: Luksemburg jest krajem ciekawym do zwiedzania. Dzięki bliskości Francji, Niemiec i Belgii ma tam miejsce kulturowa fuzja, mieszają się różnorodne wpływy. Nie jest to dla mnie najbardziej ulubione miejsce w Europie, ale godne zwiedzenia – może je polubisz ?