Opowieść o dwóch miastach: Makau i Szanghaj

Opowieść o dwóch miastach Makau i Szanghaj obfituje w niespodzianki ponieważ miasta zawierają wiele atrakcji. Odwiedziłem je podczas mojej podróży do Azji, tak jak Hongkong i Tajpej i było to jedno z moich najciekawszych doświadczeń podróżniczych. Makau i Szanghaj to miasta chińskie lecz tak różne od siebie jak ogień i woda. Szanghaj to miasto przyszłości, w Makau przeszłość i teraźniejszość współistnieją ze sobą tworząc barwną akwarelę. Jaki jest klimat Szanghaju, jakie kolory ma Makau i jak radzić sobie poruszając się na wózku przeczytacie poniżej.

Szanghaj

Pierwsze co przykuwa w Szanghaju uwagę to jego futurystyczny klimat. Wszędzie widać strzeliste drapacze chmur. Miasto powitało nas deszczem, w powietrzu unosił się wszechobecny smog. Smog nad miastem nie jest okazjonalny, jest stałym i nieodłącznym elementem. W plątaninie wieżowców, ulicznych świateł, zgiełku można zapomnieć, że istnieje powietrze. W tej jednej z największych metropolii chińskich zderza się nowoczesność z ubóstwem, splendor i blask z beznadziejnością, ale to co jest najbardziej widoczne to niezwykły pęd ku przyszłości i nowoczesności.

 

Co zwiedzać w Szanghaju

Wjedź na wieżowiec

Widok na miasto z 339 piętra jest wspaniały. Uwierz mi, to bardzo dobry pomysł obejrzeć wszystko co znajduje się w tym mieście drapaczy chmur z takiej wysokości. Szanghaj najpiękniej wygląda w nocy oświetlony milionami świateł. Ze swoimi 150 tysiącami wieżowców Szanghaj jest jednym z najbardziej futurystycznych miejsc na świecie. Odwiedzając miejsca widokowe zapewniamy sobie niezapomniane wrażenia.

Widok na wieżowce zza chmur

Życie nocne

Szanghaj wibruje życiem nie tylko w dzień, ale i w nocy. Życie w tym mieście nie zamiera ani na chwilę w przeciwieństwie do wielu innych dużych miast na świecie. Początkowo byłem zdziwiony tak dużą liczbą ludzi, którzy przewijali się po ulicach nocą, ale szybko uzmysłowiłem sobie, że to jedna z największych metropolii świata. Liczba barów i klubów otwartych w nocy była imponującą i to było miasto jedyne pod tym względem. Wspaniałe miejsce jeśli podczas swoich podróży lubisz prowadzić życie nocne. Mnie to się również bardzo podobało.

Nocne życie w Szanghaju

Poznaj ulice

Ulice Szanghaju są niezwykle interesujące. 20 milionowe miasto cechuje duża różnorodność, pulsuje ono niesamowitą kreatywnością. Na każdym kroku można znaleźć ulice z żywnością, które warto zobaczyć na własne oczy. Ulice maja bardzo ciekawa architekturę, wypełniają je tłumy przechodniów.

Stare miasto w Szanghaju

Odkrywanie starych ulic i malowniczych budynków często ukrytych w gąszczu nowoczesnych drapaczy chmur jest fascynujące. Jak widać, przeszłość w tym futurystycznym mieście nie pozwala jednak o sobie zapomnieć.

Widok na drapacze chmur

 

 

Wskazówki dotyczące podróżowania

  1. Pociągi w Szanghaju są nadzwyczaj szybkie i komfortowe – warto skorzystać z tego środka transportu.
  2. Taksówki nie są bardzo drogie można z nich skorzystać w drodze do hotelu czy na lotnisko.

Dostępność

Hotele

Znalezienie w Szanghaju przystosowanego hotelu nie jest niemożliwe, aczkolwiek trudno o hotel przystosowany o dobrym standardzie. Nie są one również przyjazne jeśli chodzi o poruszanie się– wymaga to ostrożności. Posiadanie Blumil podczas takiej podróży byłoby dobrym rozwiązaniem. No cóż – przyznaję średnia ocenę jeśli chodzi o dostępność hoteli.

Chodniki

Muszę stwierdzić, iż byłem zaskoczony – chodniki w Szanghaju są bliskie ideału! Gładka powierzchnia, brak krawężników – w porównaniu np. do Pragi Szanghaj można okrzyknąć chodnikowym rajem.

Sklepy i restauracje

Sklepy i restauracje są na ogół dostępne, oczywiście jak zwykle poza pewnymi wyjątkami. Windy i podjazdy są standardem. Moja ocena – znacznie powyżej średniej.

Atrakcje

Wieżowce są łatwo dostępne – przyznaję 10 na 10 możliwych punktów.

Niestety jeśli chodzi o stara architekturę – nie zawsze jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach – przyznaję zatem 7 punków.

 

Dzięki tętniącemu tu życiu nocnemu i futurystycznemu klimatowi Szanghaj zasługuje na miasto godne polecenia.

 

Makau

Kłamstwem byłoby mówić, iż Szanghaj i Makau są do siebie podobne. Obydwa miasta są wibrujące życiem, pełne wieżowców, ale Makau posiada swoja odrębność – tu w bardzo wyraźny sposób łączy się przeszłość z przyszłością. Kiedyś była to kolonia portugalska i do dzisiaj widać tu niemalże na każdym kroku wpływy portugalskie. Niejednokrotnie podczas zwiedzania zatrzymywałem się na ulicy zadając sobie pytanie gdzie się znajduję w Portugalii czy w Chinach ? Żeby było ciekawiej – Makau jest jak chińskie Las Vegas, znane z niezliczonych kasyn i barów. Możesz mi wierzyć w Makau nie ma nudy!

 

Co zwiedzać

Odkryj portugalskie oblicze miasta

O ile wieżowce Makau wspaniale prezentują się w nocy, o tyle portugalska architektura przykuwa uwagę w ciągu dnia. Chwilami czułem się jakbym był na południu Europy i spacerował po Lizbonie, a za moment już widziałem typowe chińskie jedzenie, które oferują na ulicach i przypominałem sobie, ze właśnie znajduję się w Chinach. To jedno z przyjemniejszych wrażeń jakiego doznawałem w Makau – podróżowanie w czasie!

Stare portugalskie budynki w Macau

Kasyna

Jeśli lubisz kasyna nie będziesz się nudził w Makau. W całym mieście jest ich ponad 30 – poczujesz się jak w Las Vegas!

Hydroplan

Jeśli lubisz poruszanie się po wodzie przejażdżka tym turboodrzutowym hydroplanem będzie dla ciebie niesamowitym przeżyciem. Umożliwia również oglądania wspaniałych widoków. To była wspaniała podróż, równie ekscytująca jak zwiedzanie kanałów Amsterdamu z pokładu łodzi.

Jeden z moich ulubionych środków transportu

Hotele

Hotele zasługują na średnia ocenę. W większości są dostępne, ale nie ma zróżnicowanej oferty cenowej. Windy są przeważnie w dobrym stanie, ale lepiej obejrzeć pokój zanim zdecydujemy się go wynająć – unikniemy w ten sposób niemiłej niespodzianki.

Chodniki

Chodniki są niestety nierówne i pełne dziur. Poruszanie się po mieście wymaga ostrożności.

Atrakcje

Postkolonialne obiekty są mało dostępne.

Nowoczesne wieżowce są oczywiście dostępne.

W skrócie: Szanghaj i Makau to centra kultury chińskiej. Miasta są zupełnie odmienne. Szanghaj pędzi ku przyszłości z prędkością światła, podczas gdy Makau dąży do zmian bez pośpiechu. Cieszę się, iż byłem w obydwu tych miastach. Każde z nich dostarczyło mi innych wrażeń. Obydwa miasta warto obejrzeć.