Zakochać się w Barcelonie – część II

 

Moja miłość do Barcelony powstała od pierwszego wejrzenia, można powiedzieć od dziecka – czyli od mojej pierwszej wizyty w tym mieście w roku 1992. Znaczny obszar Barcelony, a w szczególności nabrzeże, swoje piękno zawdzięcza transformacji, którą miasto przeszło w roku 1992 z okazji przygotowań do Igrzysk Olimpijskich.

Od tego czasu zrewitalizowana Barcelona stała się celem licznych wycieczek turystycznych zachwycając odważną i awangardową architekturą.

Kiedy patrzę na niebo i morze mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu wiem, iż cześć mojego serca nieodwracalnie należy do Barcelony.

Święta Bożego Narodzenia spędzone w Barcelonie to zupełne przeciwieństwo „white Christmas”. Było ciepło i słonecznie jak we wrześniu i o to mi właśnie chodziło. Jeżeli chcielibyście w odmienny sposób spędzić Święta i Nowy Rok to Barcelona ma dla Was taką ofertę.

Co powinniście wiedzieć – jak spędzić czas, gdzie się wybrać – więcej na ten temat poniżej.

Akwarium Barcelona – czyli wszystko co żyje w okolicznych wodach.

Byłem nieco rozczarowany tym miejscem. Akwarium reklamuje się jako brama do poznania sekretów podwodnego świata, który od zawsze mnie fascynował. Miejsce to nie było tak imponujące jak sobie wyobrażałem, pomimo możliwości spaceru szklanym tunelem. Mam wrażenie, iż za 20 euro można zwiedzać bardziej interesujące miejsca. Sprawdziłem w Google – większość osób potwierdza moją opinię.

W barcelońskim akwarium

Różne aktywności

Relaks na plaży

Złote piaski wybrzeża Barcelony i ciągnąca się wzdłuż plaży promenada pełna jest biegaczy, wrotkarzy, rowerzystów i spacerowiczów. Barcelonetta to ulubione miejsce spacerów moich i Coco, które weszły na stałe do rytuału moich wizyt w Barcelonie.

Widok na wybrzeże

Morze i plaża są cudowne. Miejsce jest w pełni dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. Istnieje również możliwość uzyskania bezpłatnej asysty jeśli tego potrzebujecie.

Kolejka linowa – zobacz Barcelonę z lotu ptaka

Wycieczka ta jest cudownym i ekscytującym przeżyciem. Skorzystałem z okazji aby zobaczyć Barcelonę z nowej perspektywy. Musicie tego spróbować – widoki z góry zapierają dech w piersiach!

Kocham kolejki linowe!

Spacer po uliczkach Barcelony

Namawiam Was na spacer po małych, położonych z dala od zgiełku uroczych uliczkach Barcelony. Zaskoczą Was oryginalnymi sklepikami, kafejkami i barami tak innymi od tych komercyjnych sklepów czy lokali w centrum miasta. Na stromych czasami uliczkach poradzicie sobie z nawigacją – szczególnie jeśli to będzie Blumil.

Na stromej uliczce

Co warto obejrzeć

Plac Espanya

Jeden z największych i najbardziej majestatycznych placów Barcelony. Z tego centralnego punktu możecie rozpocząć zwiedzanie miasta. Nie jest to jednak moje ulubione miejsce.

 

Park Ciutadella

Jest jednym z największych i najpiękniejszych parków w Barcelonie. To jedno z miejsc gdzie możesz odpocząć po trudach zwiedzania, z dala od miejskiego zgiełku. Tu można popływać łódką po jeziorze, obejrzeć majestatyczne fontanny a nawet zwiedzić zoo z jego atrakcyjnymi zwierzętami (delfiny, uchatki, słonie, hipopotamy, małpy). Ja i Coco bardzo lubimy to miejsce.

W parku Ciutadella

Łuk Triumfalny

Ta imponująca ceglana budowla prowadząca do Parku Ciutadella  nawiązuje do Łuku Triumfalnego w Paryżu, ale projekt doskonale oddaje ducha Barcelony.

Przed Łukiem Triumfalnym

Port Olimpijski

Miasto zawdzięcza ten port Igrzyskom Olimpijskim zorganizowanym w 1992 r. – wówczas jako dziecko po raz pierwszy odwiedziłem Barcelonę. Widok stąd jest wspaniały, szczególnie nocą. To miejsce zapoczątkowało nową, wspaniałą erę dla Barcelony – przemysłową przeszłość zastąpiło miejsce stworzone z myślą o odpoczynku. Z licznie rozmieszczonych tu restauracji można obserwować odbijające z nabrzeży jachty i łodzie.

Imponujący widok na Port Olimpijski

Praktyczne informacje

Hotele

W Barcelonie jest duży wybór dostępnych hoteli przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. Do wyboru pozostaje standard i cena hotelu. Hotele dysponują rampami, windami oraz pochylniami.

Sklepy i restauracje

Większość posiada rampy. Spotkałem niewiele takich, do których nie mogłem się dostać. Większość z nich była osiągalna dla Blumil. Należy zauważyć, iż windy w tych miejscach są standardem.

Chodniki

Niestety są takie części miasta gdzie występują wzniesienia. Blumil radził sobie z nimi dość dobrze. Niewiele jest miejsc w Barcelonie niedostępnych dla mojego wózka.

Atrakcje

Dostęp do atrakcyjnych miejsc nie stanowi w Barcelonie problemu. Rada miasta pracuje nad jego dostępnością dla osób poruszających się na wózkach . Plaża Barcelonetta wspiera użytkowników wózków oferując im nieodpłatnie usługi asysty przy poruszaniu się wózkami. Chciałbym, aby tego typu działalność podjęły wzorem Barcelony pozostałe europejskie stolice.