Oddychając historią w Berlinie

 

Podczas pobytu w Berlinie czuje się oddech historii. Miasto wydaje się być kroniką tragicznych wydarzeń, świadkiem bólu i podziałów. Jednocześnie jest to miejsce tętniące życiem, nowoczesne, niezwykle zróżnicowane. Czyste ulice, dostępne nawierzchnie, dostęp do atrakcji turystycznych – wszystkie te elementy powinny sprawić, iż Berlin będzie moim ulubionym miejscem. Niestety miasto nie znajduje się na mojej liście 5 najciekawszych stolic. Wszystko w Berlinie emanuje „pierwszorzędną jakością”, ale brak mu, w mojej ocenie, tej specyficznej iskry. Takiej iskry jaką posiada np. Barcelona, Hong Kong czy Rio de Janeiro.

Chciałbym jednak opowiedzieć co warto w tym mieście zwiedzić – poczytajcie poniżej.

Co zwiedzać w Berlinie

Brama Brandenburska

Została zbudowana w XVIII stuleciu i stała się na długie lata ikoną Berlina. Postanowiłem sprawdzić czy takie właśnie robi wrażenie. Jest to definitywnie ładny monument, może nie oszałamiający, ale za to stanowiący nieodłączny element zdjęć z Berlina. Wskazówka – odwiedźcie Bramę Brandenburską nocą – zobaczycie jak pięknie wygląda jej oświetlenie na tle rozgwieżdżonego nieba.

Pod Bramą Brandenburską

Pozostałości Muru Berlińskiego

Mur Berliński jest przypomnieniem współczesnej historii dotyczącej powojennego podziału Niemiec – warto go obejrzeć. Nie jest ani piękny ani imponujący, ale stanowi wyraz upadku komunizmu.

Pomnik Pamięci o Holokauście

Jest to pomnik utworzony ku czci żydowskich ofiar holokaustu. W podziemiu umieszczono 3 miliony nazwisk pomordowanych. Monument powstał w 2004 roku. Jest to na pewno jedno z miejsc jakich w Berlinie nie można pominąć. Gdy przed Twoimi oczami przesuwa się ta niekończąca się rzeka nazwisk nie sposób nie myśleć o grozie tego co się stało – uderza w ciebie z całą mocą. To miejsce należy zobaczyć…

Berlińska Katedra

Katedra ta zwana także Berlińskim Domem stanowi jedną z najciekawszych atrakcji. Jest piękna, malownicza i nie przywołuje bolesnych historycznych wspomnień. Jeśli chodzi o atrakcyjność obiekt dostaje ode mnie duże „TAK”. Pamiętajcie o konieczności dokonania wcześniejszej rejestracji jeśli chcecie zwiedzać Katedrę.

Imponująca budowla

Tiergarten

W tłumaczeniu to Park Zwierząt. Jet to jeden z największych i najbardziej popularnych parków w Berlinie. Rozkoszowałem się każdą chwilą spędzoną w tej oazie świeżości i zieleni. W Parku można było zapomnieć, iż jest się w jednej z najbardziej ruchliwych stolic europejskich. Park nazywany jest zielonymi płucami Berlina i w pełni na tę nazwę zasługuje. Naprawdę warto się w tym miejscu zatrzymać.

Kolumna Zwycięstwa.

Kolumna nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Berlin ma do zaoferowania ciekawsze obiekty.

Na szczęście na zdjęciu z Kolumną znalazł się również piękny żółty autobus powodując, iż zrobiło się z tego zdjęcie grupowe!

Kolumna zwycięstwa ozdobiona autobusem!

Mam z Berlina miłe wspomnienie obiadu spędzonego w restauracji w pobliżu Katedry, gdzie podczas posiłku mogłem podziwiać wspaniały widok i chłonąć Berlin we własnym rytmie. Czy może być cos przyjemniejszego?

 

Dostępność w Berlinie

Przystosowany pokój hotelowy można znaleźć w Berlinie bez trudu nie nadwyrężając jednocześnie budżetu. Hotele dysponują dostateczną liczba przystosowanych pokoi. Windy i rampy stanowią tu standard. Oczywiście jak zwykle mogłoby być jeszcze lepiej, ale wszystko idzie w dobrym kierunku – daję 8 punktów na możliwych 10.

Chodniki/Nawierzchnie

Są to najlepsze nawierzchnie z jakimi się spotkałem – gładkie a krawężniki występują w nielicznych miejscach. Znacznie łatwiej jest poruszać się na wózku w Berlinie niż w innych miastach europejskich np. w Pradze.

Sklepy i restauracje

Rampy i windy są tu oczywistością. Niewiele jest miejsc niedostępnych. Sklepy i restauracje są absolutnie przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Berlin może być z tego faktu dumny.

Atrakcje

Zdecydowana większość miejsc jest dostępna. Oczywiście są jeszcze takie miejsca, którym musiałbym przydzielić 0 punktów jeśli chodzi o dostępność. Miasto musi nad tym popracować, tym bardziej, iż jest krok od doskonałości.

Podsumowując: Berlin to tętniące życiem, zmieniającej się ciągle miasto, w którym momenty historyczne przeplatają się ze współczesnością. Po długich latach podziału Niemiec Berlin stał się zjednoczony i jest gotów podbijać serca turystów. Może kiedyś podbije również moje serce; póki co jest jednym z miast na europejskiej liście, które można zwiedzić.

Jeśli jednak głównym kryterium byłaby dostępność, Berlin znajdowałby się na samym szczycie miast przyjaznych dla osób poruszających się na wózkach.