Zanurkuj w przyszłość w Brukseli

 

Możliwość zanurkowania w przyszłość to najlepszy element mojego pobytu w Brukseli. Monument Atomium, który pojawił się przed moimi oczami wydawał się krzyczeć „przyszłość” jak żaden inny, który do tej pory widziałem. Przez minutę czy dwie nie mogłem oderwać od niego wzroku. Gdy później zwiedzałem miasto już nic nie wydało mi się tak fascynujące.

Zwiedzanie, pomimo braku fascynacji było miłe dla oczu i przyjemne. Nie zakochałem się w Brukseli tak jak się to stało w przypadku Barcelony, ale kto wie jak będzie z Wami? Może właśnie Bruksela przypadnie Wam do gustu? Sprawdźmy jak wyglądają atrakcje, specjalności i dostępność miasta.

 

Atomium

Z niepokojem oczekiwałem obejrzenia Atomium. Nie wiedziałem czego się spodziewać, tym bardziej, iż wiele osób twierdziło, iż obiekt ten jest przereklamowany. Na szczęście Atomium przypadło mi bardzo do gustu. Nie kłamią foldery turystyczne głoszące, iż jest to kultowy obiekt w skali światowej i należy go zobaczyć. Został zbudowany w 1958 roku na Expo 58. Obiekt przedstawia elementarną komórkę kryształu żelaza wielokrotnie powiększoną – do wysokości 102 metrów. Muszę przyznać, iż była to jedna z najdziwniejszych rzeczy jaką miałem okazję oglądać i przyznam, iż byłem pod dużym wrażeniem. Dodatkowym bonusem była możliwość zwiedzania olbrzymiego muzeum i wspaniały widok na Brukselę. Co ciekawe – w Atomium zabronione było wtedy robienie zdjęć. Aktualnie oficjalna strona Atomium informuje o takiej możliwości – dozwolone jest robienie zdjęć w celach niekomercyjnych np. umieszczania ich w mediach społecznościowych. Kto by pomyślał, iż uprzednio robienie zdjęć mogło być niebezpiecznym zajęciem …

Ratusz w Brukseli

Brukselski Ratusz, którego historia sięga XV wieku, jest piękną gotycką budowlą. Położony jest w samym sercu miasta – Grand Palace. Jest to jeden z tych pięknych obiektów, które nas zachwycają jak zamki czy kościoły w Pradze. Wart jest obejrzenia, chociaż nie zaliczam go do moich faworytów.

Ratusz w Brukseli

Muzeum historii w Brukseli

Jeśli chcesz poznać historię i folklor miasta to Muzeum jest najlepszym miejscem. Możesz tam zrobić malownicze zdjęcia – przetestowałem to.

Urocze ulice w centrum

Europejskie miasta mają zazwyczaj takie ładne ulice i Bruksela nie stanowi tu wyjątku. W Barcelonie, Dublinie, Amsterdamie czy Pradze możesz je łatwo znaleźć. Najlepsze widoki zobaczysz w centrum, jeśli jednak jesteś cierpliwy i ciekawy wrażeń warto również zwiedzić inne części miasta.

Kawiarnia w Brukseli

Czego spróbować w Brukseli

Czekolada

Myślę, że nikt nie zaprzeczy, iż Belgia od wieków słynie z czekolady. Wyspecjalizowane sklepy z czekoladą znajdziecie w mieście na każdym kroku. Nie możecie przecież zapomnieć, że jesteście w królestwie czekolady. Nie jestem największym fanem słodyczy, ale muszę przyznać, iż belgijska czekolada nikogo nie rozczaruje – warto spróbować.

Piwo

Jesteście zaskoczeni tym zestawem czekolada i piwo? To spieszę poinformować, iż w Belgii produkuje się więcej rodzajów piwa niż znajduje się dni w roku kalendarzowym! Różnorodność szklanych naczyń używanych do spożycia piwa jest również niebywała. To nie koniec atencji Belgów dla piwa. Wśród mężczyzn najpopularniejsze jest piwo Duvel, kobiety preferują Kriek.

Czekolada i piwo w Belgii są jak para królewska. Można rzec, iż jest to interesująca kombinacja!

 

Dostępność w Brukseli

Hotele

Hotele są raczej dostępne. Nie ma problemów z rampami czy windami, które są w dobrym stanie. Ceny w hotelach należą do średnich. W 2006 roku znalezienie przystosowanego hotelu nie było wyzwaniem i sądzę, że obecnie sytuacja wygląda jeszcze lepiej.

Atrakcje

Atrakcje turystyczne są w większości dostępne dla osób poruszających się na wózkach, ale nadal jest sporo miejsc mało przyjaznych. A zatem dostępność można określić jako średnią. Mam nadzieje, iż rampy i windy staną się obowiązkowym elementem w miejscach odwiedzanych przez turystów.

Sklepy i restauracje

Większość z nich posiada podjazdy co sprawia, że dostęp do nich nie stanowi zagrożenia. W tym zakresie wystawiam pozytywną ocenę.

Chodniki

Chodniki w Brukseli są trochę lepsze niż przeciętnie w Europie. Stare Miasto nie całkiem bezpieczne dla osób na wózkach ponieważ powierzchnia jest bardzo nierówna, ale poruszania się po mieście jest możliwe. Jednak radzę być ostrożnym.

 

W skrócie: Bruksela nie skradła mojego serca tak jak Barcelona. Czas spędzony w Brukseli należy jednak do interesujących. Unikalna kompozycja ciekawej kuchni i ładnej architektury pozostawiają przyjemne wspomnienia. W mojej ocenie Bruksela jest miastem o średniej dostępności. Jeśli szukasz pięknej architektury i najwyższej klasy czekolady – wybierz Brukselę.

Nie ma nic bardziej słodkiego niż stolica czekolady.