Prawa osoby niepełnosprawnej podczas podróży

Jeśli chcesz, aby twoje prawa były respektowane, musisz je dobrze znać. Ta wiedza będzie twoja siłą i może zmienić twoje życie i pozwolić Ci na podróżowanie.

Jakie prawa przysługują niepełnosprawnej osobie podczas podróżowania – przeczytajcie poniżej:

Samoloty

Podróżowanie samolotem

Masz prawo do uzyskania pomocy w portach lotniczych

Linie lotnicze mają obowiązek zapewnienia Państwu bezpłatnej pomocy. Dotyczy ona wsiadania i wysiadania z samolotu, poruszania się po lotnisku przed rozpoczęciem i po zakończeniu lotu oraz wsparcia przy odprawie oraz nadaniu i odbioru bagażu. Warto też uprzedzić linie, iż poruszacie się na wózku, chociaż nie jest to obowiązkowe. Wcześniejsze przekazanie takiej informacji pozwoli im lepiej się przygotować, a Wam uniknąć zbyt długiego oczekiwania.

Informowanie linii jest obowiązkowe w przypadku, gdy podróżujecie z wózkiem posiadającym specjalne wewnętrzne baterie. Kontaktując się na 48 godzin wcześniej dajesz obsłudze lotniska oraz liniom lotniczym wystarczająco dużo czasu, aby mogli wszystko przed lotem zorganizować. Należy również upewnić się czy w samolocie znajdują się toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych – niestety nie jest to regułą.

Masz zapewnioną pomoc na lotnisku, ale linie lotnicze nie zapewniają ci pomocy w postaci asystenta lotu.

W niektórych przypadkach, jak na przykład ciężkiego uszkodzenia słuchu lub wzroku, które uniemożliwiają dostosowanie się do instrukcji bezpieczeństwa linie lotnicze mogą wymagać obecności asystenta lotu. Nawet w tej sytuacji linie nie zapewniają jakiejś szczególnej pomocy. Oczywiście personel pokładowy pomoże ci przenieść się na miejsce, ale asystowanie w drodze do toalety już nie jest takie oczywiste, konieczny jest wąski wózek, którym można się poruszać po pokładzie. Można oczywiście poprosić o pomoc współpasażerów lub członków załogi, którzy są na pokładzie i już skończyli pracę.

Linie nie są zobligowane do udzielania wam pomocy medycznej

O ile załoga wie jak udzielić pierwszej pomocy, o tyle nie są zobligowani do używania specjalistycznego sprzętu medycznego zastrzeżonego dla lekarzy. Jeśli na pokładzie jest lekarz i będzie chętny do udzielenia pomocy będzie to szczęśliwy przypadek.

Nie jesteś zobligowany do przedstawiania jakichkolwiek zaświadczeń dotyczących twojego stanu zdrowia.

Nie musisz okazywać tego typu dokumentów, chyba, że potrzebujesz podawania tlenu podczas lotu.

Kiedy mogą odmówić przyjęcia wózka na pokład

Jedyną sytuacją, w której linie mogą odmówić zabrania wózka na pokład jest zbyt mały samolot lub kiedy istnieją obawy związane z bezpieczeństwem lotu.

Masz prawo do prywatnej kontroli bezpieczeństwa

Ponieważ kontrola bezpieczeństwa odbywa się między innymi za pomocą czujników metalu, przejście przez bramkę na wózku zawsze wywoła reakcję – każdy wózek ma metalowe elementy. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa może być konieczna kontrola osobista. Możesz  domagać się, aby to było zrobione na osobności, przy zachowaniu Twojej prywatności.

Jak widać jest parę ważnych rzeczy, o których należy wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na podróż samolotem. Szczegóły dotyczące regulacji zależą od kraju, w którym mieszkasz i od polityki konkretnych  linii lotniczych. Dobrze jest zapoznać się z tym wymogami na własną rękę. Jedno jest pewne: masz prawo do podróżowania samolotem jak wszyscy, masz swoje przywileje, które powinny być respektowane i to jest najważniejsze.

Pociągi

Podróżowanie pociągiem

Masz prawo do pomocy na stacjach kolejowych

Podobnie jak w samolotach masz prawo oczekiwać pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, oraz przy zmianie pociągów. Usługa powinna być świadczona bezpłatnie.

Kiedy mogą odmówić zabrania wózka na pokład

Jesteście uprawnieni jak wszyscy podróżni do korzystania z tych usług. Odmowa może mieć miejsce jedynie w sytuacji, kiedy nie będą spełnione wymogi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Tylko wówczas mogą ci odmówić miejsca w pociągu.

Nie jesteś zobligowany do kontaktowania się z firma przewoźnika przed podróżą, ale będzie dla ciebie lepiej jeśli to zrobisz

Uprzedzając firmę zapewnisz sobie wyższy standard obsługi. Zmobilizuj firmę do świadczenia wysokiego poziomu usług!

Warto pamiętać, iż każda firma może mieć własna politykę w kwestii wózkowiczów. Zapoznanie się z nią z pewnością zaoszczędzi nam kłopotów.

Autobusy i autokary

Podróżowanie autokarem

Twój asystent podróży może podróżować z Tobą za darmo

Jeśli istnieją przesłanki związane z twoim bezpieczeństwem czy zdrowiem uprawniające cię do tego, aby podczas podróży wspomagał cię asystent -powinien on podróżować bezpłatnie.

Pomoc w podróży

Masz prawo do bezpłatnej pomocy podczas wsiadania i wysiadania z autokaru. Ponownie, warto powiadomić firmę z góry na 36 godzin przed podróżą, aby mogli się dobrze przygotować.

Statki

Rejs statkiem

Masz prawo do pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu

Można również poprosić o pomoc na pokładzie – usługa powinna być bezpłatna.

Jeśli potrzebujesz ze względów bezpieczeństwa osoby towarzyszącej, twój asystent powinien podróżować bezpłatnie.

Pamiętaj: Więszość opisanych tutaj praw to regulacje międzynarodowe, ale mogą się nieznacznie różnić w poszczególnych krajach. Aby upewnić się jak wygląda sytuacja w twoim kraju musisz odwiedzić strony internetowe krajowych przewoźników. Twoje prawa są regulowane przez organizacje międzynarodowe. Organizacje te stoją na ich straży, dlatego zawsze można je powiadomić jeśli jesteście źle traktowani. Masz prawo do komfortowego podróżowania. A zatem bądź poinformowany o przysługujących ci prawach ponieważ jesteś najważniejsza osoba stojącą na ich straży.