Sport na wózku inwalidzkim

 

Sport jest jedną z najwspanialszych rzeczy w życiu. Niesamowicie jest czuć pracę mięśni, płuc i serca pompującego krew! To, że jesteś osobą niepełnosprawną, nie oznacza, że musisz ograniczać się lub wręcz rezygnować ze sportowych aktywności. Jeśli chcecie dowiedzieć się co robić, aby poczuć adrenalinę, czytajcie dalej…

 

Istnieje wiele rodzajów aktywności, które możecie uprawiać, zarówno latem, jak i zimą. Mógłbym wiele pisać o różnych rodzajach dostępnych sportów, ale skupię się na ulubionych przeze mnie sportach zimowych.

SPORTY ZIMOWE

Miałem ostatnio przyjemność spotkać się z osobą, która wprowadziła mnie w tajniki monoskiing. To Dominik, który prowadzi aktywną terapię osób niepełnosprawnych. Dla swojej pasji poświęcił wiele lat i widać, że  kocha swoją pracę i ten sport. Zaraził mnie swoją pasją, a teraz ja chciałbym się z wami podzielić swoją wiedzą.

Monoskiing

Jeśli regularna jazda na nartach nie jest dla ciebie, spróbuj monoskiing. Przypomina jazdę na nartach, lecz różnica polega na tym, iż jedziesz na jednej szerokiej narcie i musisz balansować ciałem. Po jednej godzinie byłem tak wyczerpany, że ledwo mogłem się poruszać – ale uwierzcie mi, naprawdę było warto.

Świetna, ale wyczerpująca zabawa

I pamiętaj, czy jesteś na wózku czy nie, miej na sobie spodnie z szelkami. Chyba, że chcesz aby wszyscy oglądali dwój zadek!

 Snowboard dla osób niepełnosprawnych

Jeśli szukasz czegoś ekstremalnego, spróbuj snowboardu. Wersja zaadaptowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jest tak samo wymagająca jak regularna. Wymaga dużej odwagi i determinacji. Ja jeszcze nie próbowałem, ale chyba muszę się wreszcie odważyć.

Zobacz, jak bawią się ci faceci.

I jeszcze ta kobieta…

Dziewczyna i snowbord

To tyle na temat sportów zimowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej daj mi znać w komentarzach.

SPORTY LETNIE

Kto nie kocha lata i sportów letnich?

Z waszych opowieści wynika, że chcecie mieć możliwość uprawiania sportów, które uprawialiście przed wypadkiem. Jeśli zapytamy o jaki rodzaj sportu chodzi, najczęstszą odpowiedzią jest jazda na rowerze.

Jazda rowerem

Tu istnieje wiele opcji. Dla tych, którzy chcą się ścigać i poczuć wiatr we włosach bez zbytniego wysiłku polecam urządzenia elektryczne. Czasami wybieram się na przejażdżki na Blumil z moimi przyjaciółmi cyklistami. Blumil jest szybki, rozwija prędkość do 30 km/godz. Jeśli jednak chcecie się zdrowo zmęczyć i wylać trochę potu wybrałbym rowery ręczne. Są produkowane w formie przyłączy do regularnego wózka lub jako oddzielne rowery poruszane ręcznie. Jest to jeden z najbardziej popularnych sportów dla osób niepełnosprawnych.

dwóch rowerzystów na wózkach w terenie
Rowerowy wyścig

Rugby na wózkach inwalidzkich

Rugby na wózkach to najszybciej rozwijający się sport na świecie. Obowiązujące zasady są takie same jak w regularnym rugby, a jeśli myślisz, że gracze na wózkach są mniej agresywni to nic bardziej mylnego! Czasami gra jest nawet bardziej brutalna i zachodzi dodatkowe niebezpieczeństwo związane z możliwością kontuzji w momencie upadku z wózka. Oczywiście wszystko zależy od tego, z kim grasz. Jeśli to będzie twoja babcia, to nie ma zagrożenia. Jeśli jednak jest to facet, którego zżera ambicja i ma wagę twojego samochodu, to lepiej wyhamuj…

starcie podczas meczu rugby na wózkach
Mocna walka o posiadanie piłki

 

Tak naprawdę jest mnóstwo rzeczy, które możecie robić. Opisywanie wszystkiego zajęłoby mi ze 2 tygodnie. Gorąco polecam kontakt z Dominikiem z aktywnej terapii, który nauczył mnie monoskiing. Jego adres: monoski –> http://activetherapy.eu/?lang=en

Rób co chcesz; pływaj, graj w tenisa stołowego, żegluj, a nawet podnoś ciężary lub trenuj CrossFit. Wszystko zależy od ciebie. Ale pamiętaj, przed podjęciem aktywności skontaktuj się z lekarzem, aby stwierdził czy wybrany rodzaj sportu jest odpowiedni dla ciebie.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się z nami swoimi historiami sportowymi daj znać w komentarzach.

Jeśli chcesz zobaczyć mnie i Dominka obejrzyj ten film.