Podróżowanie z wózkiem inwalidzkim (część II)

 

Ostatnio przedstawiałem Państwu pierwszą część przewodnika dla podróżujących, w której przekazywałem informacje na temat podróżowania samolotem lub samochodem w sytuacji kiedy poruszasz się na wózku inwalidzkim. Dzisiaj, w drugiej części naszego przewodnika w pigułce, opowiem o podróżach pociągiem, autobusem, metrem i taksówką.

 

Pociągi i wózek

Peron i pociąg dostosowane dla wózków.

Pierwsze pytanie, które się nasuwa to czy można jechać pociągiem będąc na wózku inwalidzkim ? Odpowiedź brzmi – to zależy od pociągu. Korzystałem z super nowoczesnych pociągów, gdzie łatwo było transportować mój relatywnie mały Blumil i spotkałem się jednocześnie z pociągami, w których mieszczą się duże i ciężkie wózki elektryczne. Co ciekawe natknąłem się również na stare pociągi gdzie nawet ręczny wózek stanowił problem. Więc jeśli masz zamiar podróżować pociągiem, warto jest upewnić się, że jest to pociąg nowej generacji i kupić droższy bilet niż spotkać się z sytuacją, iż do pociągu nie będzie można się w ogóle dostać.

Wózek inwalidzki na peronie kolejowym
Na peronie

Jak można dostać się do pociągu? Większość pociągów jest wyposażona w rampy, które mogą przyjąć formę windy lub mostku. W Ameryce i w większości krajów europejskich personel pociągu ma obowiązek pomóc osobie na wózku dostać się na pokład. Ale nawet jeśli podróżujesz zagranicą lepiej jest w momencie zakupu biletów poinformować, iż będziesz potrzebował asysty przewoźnika. Wolę kupować moje bilety osobiście, ale jeśli nie jest to możliwe korzystam z telefonu i dowiaduję się wszystkiego przed dokonaniem zakupu biletu.

 

rampa dla wózków w pociągu
Wjazd po specjalnej rampie

Możesz o tym nie wiedzieć, że w wielu krajach w tym w Polsce istnieją specjalne zniżki dla osób niepełnosprawnych i osób asystujących. Powinieneś być o tym poinformowany w momencie zakupu biletów, ale lepiej o tym wiedzieć i znać swoje prawa. Informację uzyskasz na stronie internetowej każdego przewoźnika. Może nie zaoszczędzisz milionów, ale pewnie wystarczy na dobre lody!

Zastanawiasz się pewnie gdzie będziesz siedzieć ? Możesz pozostać na wózku lub przesiąść się na specjalne siedzenia. Przystosowane pociągi posiadają specjalne siedzenia dla osób niepełnosprawnych. Są one szersze od standardowych i łatwiej się na nie przemieścić.

Co w takiej sytuacji stanie się z wózkiem ? To zależ – wózek może być umieszczony obok ciebie, albo personel pociągu złoży twój wózek i przeniesie w inne miejsce w sposób nie naruszający zasad bezpieczeństwa.

Kolejna kwestia – toalety. Większość pociągów dostosowała już toalety i są na tyle duże, że pomieszczą osoby na wózkach ( Blumil nie ma z tym problemów, ale duże wózki elektryczne mogą się nie mieścić). Toalety znajdują się w poszczególnych wagonach wiec nie trzeba przechodzić przez cały pociąg.

Blumil w pociągu za siedzeniami
Blumil w pociągu typu Pendolino

Autobusy, taksówki i metro

Autobusy

Jeśli chcesz podróżować autobusem musisz mieć świadomość, iż w niektórych państwach jest wymóg aby tylko jeden pojazd na kołach znajdował się na pokładzie autobusu. I tak na przykład w Wielkiej Brytanii musisz czasami przepuścić parę autobusów bo znajdują się już w nich osoby na wózkach inwalidzkich bądź matki z wózkami dziecinnymi. Te regulacje wynikają z faktu, iż w autobusie jest tylko jedno miejsce wydzielone specjalne dla wózków. Na szczęście w Polsce takie prawo nie istnieje. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa nie powinniście wsiadać do zatłoczonego autobusu gdzie wydzielone miejsce jest już zajęte.

Jak dostać się do autobusu? Podobnie jak w przypadku pociągów, autobusy zaopatrzone są w specjalne rampy, które wysuwają się po naciśnięciu przycisku umiejscowionego w pobliżu drzwi. Czasami, jeśli masz problem z dostaniem się do autobusu może pomóc kierowca, ale ma to miejsce w skrajnych przypadkach.

Blumil w autobusie
Podróż autobusem

W autobusach też możesz mieć prawo do zniżki – sprawdź!

Taxi i wózki inwalidzkie

Jeśli masz szczęście mieszkać lub miałeś okazje podróżować do Londynu zapewne wiesz, że tam wszystkie taksówki są standardowo dostosowane do przewozu osób znajdujących się na wózkach.

Obecnie niemal każda firma oferuje na żądanie taksówki przystosowane, ale ważne jest aby uprzedzić składając zamówienie, że jesteś na wózku. Niestety duże wózki elektryczne nie wchodzą w grę. Radzę wam zawsze uprzedzać o swojej sytuacji ponieważ sam wielokrotnie spotkałem się z odmową. Część taksówkarzy miała problem, że wózek jest składany, inni zaś odmawiali bez powodu.

Na szczęście konkurencja w branży taksówkarskiej rośnie i firmy przewozowe starają się zadowolić każdego klienta. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zamawiając taksówkę uprzedź, że jesteś na wózku. Będą wówczas wiedzieli jak cię obsłużyć. Jeśli jednak w tej sytuacji taksówkarz odmówi kursu zgłoś ten fakt w jego firmie – nie pozwalajmy na dyskryminowanie nas!

w taksówce
Jadąc taksówką

Metro i wózki inwalidzkie

Najszybszy sposób na przemieszczanie się po mieście to metro. Bardzo lubię metro – jest szybkie i wygodne. To prawda, miejsca dla niepełnosprawnych znajdują się jedynie w dwóch ostatnich wagonach, ale nigdy nie znalazłem się w sytuacji, że zabrakło miejsca. Nasze polskie metro jest bardzo nowoczesne, wagony są niskie i Blumil dostaje się do wewnątrz bez użycia rampy. Jeśli jednak rampa byłaby potrzebna powinien ja uruchomić przycisk znajdujący się w pobliżu drzwi. Na peronie jest zawsze któryś z pracowników metra, można poprosić go o pomoc.

I jeszcze jedno – czasami znalezienie windy może sprawiać kłopoty. Zazwyczaj znajdują się one na przeciwległych krańcach peronu.

Wjazd do metra

Jeśli stwierdzicie, iż powinienem przekazać wam więcej informacji, proszę, dajcie znać w komentarzach. Staram się przekazać wam jak najwięcej informacji i mam nadzieje, iż zachęcą was one do podróżowania!

Dziewczyna na wózku
Radość z podróżowania!