Historia wózka inwalidzkiego – od początków do Blumil

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest historia powstania wózka inwalidzkiego? Otóż, historia tego urządzenia sięga bardzo dawnych czasów. Pierwszy wózek powstał w VI wieku naszej ery i pochodził podobno z Chin albo z Grecji. Do dzisiaj nie  jest jasne kto go wymyślił. Oczywiście pierwszy pojazd był bardzo trudny w obsłudze i wymagał pomocy osób trzecich. Chodziło tu raczej o wsparcie dla opiekunów niż wygodę osoby niepełnosprawnej.

Pierwsze wózki inwalidzkie epok starożytnych

Obraz wózka inwalidzkiego ze starożytnej Grecji
Wózek inwalidzki w starożytnej Grecji.
Obraz chińskiego wózka inwalidzkiego z czasów starożytnych
Chiński wózek inwalidzki z epoki starożytnej

 

Czasy nowożytne

Wracając do historii wózka inwalidzkiego – trop prowadzi do XVI wieku kiedy to Filip II, król Hiszpanii kazał nieznanemu wynalazcy skonstruować taki pojazd. Nadal nie wiadomo czy król był osobą niepełnosprawną czy też była to jedna z jego wielu zachcianek. Koła tego urządzenia były małe, pojazd nie był bezpieczny – dzisiaj dla nas wygląda to wręcz na naruszenie zasad bezpieczeństwa!

Obrazek przedstawiający wózek hiszpańskiego króla Filipa
Wózek hiszpańskiego króla Filipa

Pierwszy samobieżny wózek

Przełom nastąpił w 1655 roku kiedy to młody zegarmistrz wykonał pierwszy samobieżny wózek inwalidzki. Urządzenie wymagało pracy rąk i silnego torsu. Urządzenie nie było oczywiście doskonałe i łatwe w obsłudze biorąc pod uwagę panujące w tym czasie niedożywienie, niedobór wapna w organizmach nawet wsród bogatych, źle stawiane diagnozy itp. Co by jednak nie mówić wynalazek młodego zegarmistrza był przełomowym jak na ówczesne czasy odkryciem.

Ilustracja pierwszego samobieżnego wózka inwalidzkiego
Pierwszy samobieżny wózek inwalidzki

W XVIII wieku wymyślono pierwsze metalowe felgi, dzięki czemu osoby niepełnosprawne nie musiały brudzić rąk podczas korzystania z wózka. Plus dla schludności!

Wzrost świadomości i dalszy postep

Z biegiem czasu kiedy wzrosła skłonność do podróżowania ludzie zaczęli się zastanawiać jak przemieszczać się i podróżować z wózkem inwalidzkim. To zaczeło się w XX wieku kiedy producenci rozpoczęli poznawać potrzeby użytkowników. Przyszedł czas na składane wózki inwalidzkie, które były lżejsze od poprzednich i można je było łatwiej przewozić. Wkrótce wózki stały się wygodne i lekkie.

Jeden z pierwszych modeli nowoczesnego wózka
Prosta konstrukcja nowoczesnego wózka

Wktótce zaczęto masowo produkować wózki elektryczne

Zobaczcie jakie były ciężkie, nieporęczne i skomplikowane. Kto nie bałby się na nich usiąść!

Zdjęcie jednego z prototypów wózka inwalidzkiego
Jeden z pierwszych prototypów wózka elektrycznego

Pierwsze wózki mogły mieć wiele wad, ale oznaczały rzeczywisty postęp. Umożliwiały poruszanie się osobom z porażeniem 3 lub 4 kończynowym.

W miarę upływu czasu wprowadzono kolejne ulepszenia. Zmianie ulegały nie tylko funkcje techniczne, ale również waga, rozmiar, poręczność a także komfort użytkowania i wygląd.

Współczesne wyzwania

Nadal wózki manualne i elektryczne muszą być udoskonalane, aby stać się idealne dla swoich użytkowników. Dokonuje się wyboru pomiędzy ceną a wagą czy możliwością samodzielnego poruszania się poza domem. Wózki manualne nie sprawdzają się w terenie – trudno się na nich poruszać nawet na lekko wyboistych chodnikach nie mówiąc o trudniejszym terenie. Z kolei elektryczne wózki są bardzo ciężkie i ze względu na ich duże rozmiary nie nadają się do użytkowania w wielu miejscach jak budynki czy środki transportu.

Co przyniesie jutro jeśli chodzi o wózki inwalidzkie?

Kontrola umysłu. Brzmi przerażająco? Nie, jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Jest technologia przenaczona dla osób z ciężkimi urazami i bardzo ograniczoną moblinością. Do mózgu osoby zostaje wszczepiony specjalny implant, który umożliwia kontrolowanie wózka inwalidzkiego czy innych, współpracujących z nim urządzeń.

Urządzenie BRAINGATE umozliwi sparaliżowanej kobiecie wzięcie sobie napoju.

Nowoczesna technologia implantów pozwalających na sterowanie wózkiem
Implant pozwalający na sterowanie wózkiem

BLUMIL – odpowiedź na wyzwanie współczesności.

Czy można dotrzeć gdzie chcesz gdy poruszasz się na wózku inwalidzkim? Brzmi to jak bajka? Nie, jeśli jesteś osobą aktywną, która nie chce być ograniczana przez własne ciało. Zapoznaj się z możliwościami jakie daje Blumil.

Blumil to innowacyjne urzadzenie, które praktycznie nie ma ograniczeń. Dzieki żyroskopom jest stabilne i łatwe w obsludze. Zapewnia komfort jazdy, jest lekkie, do tego ma ładny i nowoczesny wygląd. Blumil jest jednym z najszybszych wózków inwalidzkich na świecie. To duży atut jeśli chodzi ci również o prędkość poruszania się.

Pamietaj wózki manualne czy elektryczne nie mogą równać się z Blumil.

Teraz wiesz już wszystko o wózkach inwalidzkich. Jeśli myślisz o miejscach dotychczas dla ciebie niedostępnych o pełnej swobodzie poruszania się i nowoczesnych rozwiązaniach wybierz Blumil – jest stworzony dla Ciebie.

Blumil