Uroki Londynu

 

Poznawanie uroków Londynu to wytężona praca na cały etat. Muszę uczciwie przyznać, że nie nudziłem się przy tym ani przez chwilę. Spędziłem w Londynie tydzień, ale jestem pewien , iż na zwiedzenie wszystkiego co Londyn ma do zaoferowania nie wystarczyłby nawet miesiąc.

Byłem już w Londynie parę razy i muszę przyznać, iż zawsze witał mnie słoneczną pogodą. Albo była to kwestia przypadku, albo Londyn po prostu mnie lubi –  miałem szczęście poznać słoneczna stronę tej angielskiej metropolii. Mój plan przewidywał, iż będę zwiedzał Londyn 10 godzin dziennie, ale moje ramię niestety odmówiło posłuszeństwa. Chodzi o to, że wielogodzinne, regularne prowadzenie mojego wózka inwalidzkiego nadwyrężyło moje ramię i potrzebowałem czasu na rehabilitację.

Wszystko byłoby łatwiejsze gdybym wówczas miał mój Blumil… Ale co by nie mówić – była to niezapomniana podróż.

Co można zobaczyć w Londynie poruszając się na wózku inwalidzkim, jakie sa ukryte skarby tego miasta – dowiedz się czytając poniższy tekst!

 

Odwiedziłem Londyn w 2012 roku ze względu na odbywającą się tam paraolimpiadę. Ponieważ mam głęboki szacunek i darzę te igrzyska niezwykłą sympatią staram się w nich uczestniczyć jako wierny widz. Odkąd Mandeville, oficjalna maskotka igrzysk zagościła w Londynie miasto stało się jeszcze bardziej sympatyczne.

Z maskotką olimpijską

Pozwolę sobie powiedzieć, że paraolimpiady są naprawdę wspaniałe. Jest to pokaz siły, determinacji, niezwykłej motywacji aby pomimo własnych ograniczeń starać się dosięgać gwiazd. Nie zapominajmy, że zaraz będą kolejne igrzyska – Pyeongchang, Korea Południowa, zima 2018 ! Ale wróćmy do naszego tematu – Londyn …

Jak spędzać czas w Londynie

  • Odwiedź Budynki Parlamentu

Budynki Parlamentu zwane także Pałacem Westminster pochodzą z 1016 roku. Z tego co pamiętam zostały odbudowane w XIX wieku po pożarze. To setki lat angielskiej historii i do dnia dzisiejszego jedno z najciekawszych miejsc w Londynie. Pałac został zbudowany nad rzeka Tamizą co powoduje , iż widok jest jeszcze bardziej angielski i miły, autentycznie wspaniały. To nie jest moje ulubione miejsce w Londynie, ale naprawdę warto je zobaczyć. Nie mówiąc już o Big Benie – wieży zegarowej, która jest ikoną Londynu i najbardziej chyba znanym elementem Pałacu Westminster.

At the Westminster
  • Zobacz London Eye

London Eye nazwane również Millennium Wheel to koło obserwacyjne zbudowane na południowym brzegu Tamizy. Jest słynne – nie możesz go przegapić. Widok z London Eye zapiera dech w piersiach – pokazuje panoramę całego Londynu. W końcu… wszystko przecież wygląda bardziej interesująco gdy patrzy się na to z góry!

The London Eye
  • Zagubić się na placu Trafalgar

Trafalgar Square jest największym placem w Londynie i niekwestionowanym sercem miasta. Jeśli chcesz poczuć puls Londynu, pooddychać historią, podziwiać sztukę w National Galery bądź tylko cieszyć się widokiem – to Plac Trafalgar jest miejscem dla ciebie. Lubię ten plac, ale olbrzymie tłumy turystów odwiedzające to miejsce powodują, iż mój entuzjazm nieco gaśnie.

At the Trafalgar square
  • Odkryj raj w świecie M&M

Jestem fanem drażetek M&M więc kiedy dowidziałem się, iż otworzyli pierwszy w świecie sklep tylko z M&M byłem szczęśliwy. Wiedziałem, iż będąc w Londynie skuszę się aby odwiedzić ten cukierkowy raj. Nie przepadam szczególnie za słodyczami, ale M&M zajmują w moim sercu szczególne miejsce.

All the colours of M&M

Olbrzymia ściana M&M cieszyła wzrok i rozkoszowałem się każdą minutą tam spędzona. Było to dla mnie jedno z najfajniejszych doświadczeń w Londynie, ale jeśli nie jesteś fanem M&M możesz być rozczarowany bo nie ma tam nic wartościowego do zwiedzania co można by określić jako „walory poznawcze”.

M&M jako wartownik
  • Poznaj świat sztuki z Damienem Hirstem

Damien Hirst jest współczesnym awangardowym artystą, którego dzieła są często kontrowersyjne i szokujące. W 2012 roku widziałem jego pracę zatytułowaną „Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej” z 1991 roku. Jest to instalacja składająca się z martwego, ponad 4 metrowego rekina żarłacza zatopionego w dużym akwarium wypełnionym formaliną. Naprawdę warto zobaczyć tę ekspozycję. Sztuka Damiena Hirsta jest niezwykle ekspresyjna. Wystawa była prowokująca i trudna do zignorowania – cieszę się, że ją obejrzałem.

Słynny rekin Damiena Hirsta
  • Odwiedź królową w Pałacu Buckingham

Oczywiście królowej Elżbiety raczej nie da się spotkać, ale możesz zwiedzić pałac. Budynek jest wspaniały, warto też zobaczyć o godzinie 11 zmianę warty Gwardii Królewskiej.

  • Zobacz wszystko z góry z liniami lotniczymi Emirates Airlines

Jest to londyńska kolejka linowa nad Tamizą, która dostarczy ci niesamowitych wrażeń. Naprawdę bardzo lubię podziwiać miejsca z takiej perspektywy gdy unosisz się do nieba – daje to niesamowite emocje. Musicie spróbować!

Atrakcje, o których wspomniałem to tylko nieliczne z tysiąca rzeczy, które Londyn ma do zaoferowania. Tower of London, Hyde Park, Harrods czy Muzeum Sztuki Naturalnej to dopiero początek bardzo długiej listy miejsc do zwiedzania – jak mówiłem w Londynie nie ma miejsca na nudę.

Kolejka linowa nad Londynem

Zwiedzanie

Szukaj bezpłatnych atrakcji. Możesz nie nadwyrężyć swojego budżetu jeśli zorientujesz się co możesz zwiedzać za darmo. Istnieje wiele takich miejsc gdzie nie zapłacisz ani grosza za wejście. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Londynu, artystyczna dzielnica Londynu – Covent Garden, to przykłady tylko kilku z nich.

Dostępność

Hotele

Hotele w Londynie są bardzo dostępne i dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Mają rampy i windy. Niestety hotele są bardzo drogie. Wiele miast ma zróżnicowaną ofertę cenową, ale niestety Londyn nie należy do tej grupy. Jest dostępność, niestety ceny są zaporowe.

Sklepy i restauracje

Sklepy i restauracje są dostępne, tak więc nie ma problemu ze znalezieniem miejsce gdzie chcielibyście coś zjeść. Zdarza się czasami, iż progi są wysokie, a windy nie są w doskonałym stanie, ale generalnie sytuacja jest bardzo dobra.

Chodniki

Chodniki w Londynie byłyby doskonałe gdyby nie krawężniki, które są zbyt wysokie. Transport publiczny jest dość dostępny, ale tutaj znowu problem – wjazdy do autobusów są zbyt wysokie.

Niektóre stacje metra nie posiadają wind – na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia, ale ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest dobra.

Atrakcje turystyczne

Dostępność atrakcji turystycznych jest w Londynie na topie. I tak należy trzymać !

Byłoby kłamstwem powiedzieć, że zakochałem się w Londynie. Lubię to miasto, ale nie myślę, aby wracać tam ciągle tak jak w przypadku Barcelony. Londyn to bogate, pełne potencjału miasto , które jest w stanie dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jest odpowiednie dla każdego budżetu, ale jest też idealne, aby wydać dużo pieniędzy. Istnieją tysiące sposobów aby portfel stał się lżejszy a zapach luksusu, licznych możliwości i nowoczesności unosi się tu w powietrzu. Jeśli szukasz różnorodności Londyn ci ją zaoferuje – ma szerszą ofertę niż byłem w stanie przedstawić!