Odkrywamy kanały w Amsterdamie

Zwiedzanie amsterdamskich kanałów było jedną z najsympatyczniejszych rzeczy jakie przeżyłem w tym mieście. Zapewne jest to zaskakujące stwierdzenie dla wiele osób, które wolą swobodną atmosferę z jakiej słyną wielkie amsterdamskie coffee shopy. Co by jednak nie porównywać, muszę powiedzieć, iż Amsterdam nigdy nie należał do moich ulubionych miast.

Zanim się tam znalazłem słyszałem wiele o jego wspaniałych coffee shopach i o stanowiącej dużą atrakcję turystyczną dzielnicy Czerwonych Latarni. Nie byłem osobiście zainteresowany tego rodzaju rozrywkami i uważam, że jest w mieście wiele innych miejsc godnych uwagi. A zatem, zaraz Was poinformuję na ile dostępny jest Amsterdam i co ma do zaoferowania.

 

Dlaczego Amsterdam

Zwiedzając kanały

Muszę wam powiedzieć, że przez pewien okres mieszkałem i pracowałem w Holandii. Będąc tam postanowiłem zwiedzić różne miejsca i właśnie Amsterdam stał się celem moich weekendowych wypadów. Moje pierwsze wrażenie było, iż jest to brudne, już na pewno nie może pretendować do miana miasta czystego. Był rok 2006 – postanowiłem jednak zwiedzić miasto a dopiero potem formułować opinie na jego temat. Rzeczą, która najbardziej podobała mi się w Amsterdamie są kanały. Wierzcie mi kanały nie są przereklamowane, są proste i piękne i warto je zobaczyć.

Amsterdamski kanał

Jak dowiedziałem się podczas mojego pobytu w Holandii, kanały powstały w 17 wieku. Aktualnie jest wiele firm oferujących rejsy po kanałach i przyznam, iż jest to wspaniały sposób na zwiedzanie miasta, tym bardziej, iż niewiele miast oferuje turystom taką możliwość. Korzystając z tej formy transportu przeniosłem się z roku 2006 w wiek 17 i to uczucie było emocjonujące ! Widoki z poziomu kanałów są oczywiście bardzo malownicze. Mam wrażenie, iż na każdej niemal pocztówce z Amsterdamu możecie zobaczyć kanały. Możecie je kochać bądź nienawidzić, ale bezsprzecznie są ikoną Amsterdamu!

Muzeum Madame Tussauds

Słynne muzeum figur woskowych założone przez Madame Tussauds ma swoje oddziały na całym świecie, w tym oczywiście w Holandii. Byłem zdecydowany na zwiedzanie tego muzeum, ponieważ chciałem sprawdzić czy rzeczywiście zasługuje na taka reklamę. Musicie być przygotowani na przewijające się tam tłumy turystów. Podobało mi się, ale nie byłem zachwycony.

Wejście do muzeum Madame Tussaud

Zwiedzanie, zwiedzanie i zwiedzanie…

Spędzałem czas na zwiedzaniu miasta snując się po jego uroczych, małych uliczkach patrząc na liczne sklepy i kawiarnie. Nie miałem potrzeby próbowania lokalnej kuchni – mieszkałem tam, więc wszystko było mi znane. Miasto niczym mnie już nie zaskakiwało, ale pamiętam dreszcz emocji gdy je ujrzałem po raz pierwszy. Potwierdzam istnienie dzielnicy Czerwonych Latarni, najsłynniejszej turystycznej dzielnicy słynnej z biznesu erotycznego, o której ktoś kiedyś się wyraził, iż jest w całkowitej sprzeczności z purytańskimi mieszkańcami miasta. Patrząc jednak na tę popularną, rozrywkową dzielnicę trudno zarzucić Amsterdamowi, iż jest nudny czy monotonny.

Muzeum Erotyki

Dostępność w Amsterdamie

Hotele w Amsterdamie nie były najlepsze, ale standard był jednak powyżej średniej. Hotele oferują opcje do wyboru – w sumie nie można narzekać. Przyznałbym hotelom 7 na 10 możliwych punktów.

Chodniki

Nawierzchnia chodników nie jest zła. Nie ma zbyt dużo dziur i możliwe jest poruszanie się na wózku. Sytuacja jest lepsza niż w większości stolic europejskich.

Sklepy i restauracje

Nie ma problemów z dostaniem się do sklepów czy restauracji – w większości są to miejsca dostępne.

Atrakcje turystyczne

Z przykrością musze to stwierdzić, ale w 2006 roku wiele atrakcji turystycznych w Amsterdamie była niedostępna dla osób poruszających się na wózkach. Tak naprawdę dostępne były jedynie muzea.

Zwiedzania kanałów łodzią było nie lada logistycznym wyzwaniem. Personel nie był zbyt chętny do pomocy. Prawdę mówiąc, podczas zwiedzania Amsterdamu nie spotkałem wiele osób poruszających się na wózkach.

Podsumowując i biorąc wszystko pod uwagę – Amsterdam jest ładnym miastem posiadającym ciekawa historię, urocze sklepy, niezwykłe atrakcje i niezapomniane kanały. Nie zakochałem się jednak w tym mieście. Nie mam wątpliwości, iż wielu z was może uznać to miejsce za wspaniałe. Na pewno warto w nim spędzić weekend.