Pięć zasad, których należy przestrzegać podczas podróżowania

Pięć zasad, których należy przestrzegać podczas podróżowania

Sztuka umiejętnego podróżowania nie jest niemożliwa do opanowania, ale wymaga  dobrego planowania, ostrożności no i oczywiście cierpliwości. Tego wszystkiego można się nauczyć, szczególnie jeśli jest możliwość korzystania z doświadczeń innych osób. Wszystko co wiem w temacie podróżowania pochodzi z moich osobistych doświadczeń, w tym głównie z popełnianych błędów. Nic cię lepiej nie nauczy niż własne życie, a jeśli chodzi o pomyślną, dostępną podróż lepiej się stosownie zabezpieczyć niż uczyć się na własnych błędach i potem żałować. Chętnie podzielę się z wami moimi doświadczeniami. Brak dostępności podczas podróży to podróż nieudana a wiec pamiętajcie o czym trzeba pamiętać i czego unikać podróżując z wózkiem inwalidzkim…

 

Blumil w Budapeszcie
Budapeszt na Blumil
 • Nie rezerwuj noclegów z nieprecyzyjnym opisem

 

Podczas licznych podróży miałem okazje zauważyć, iż „przystosowanie” ma wiele definicji. Niektórzy uważają , że wystarczy sama winda, aby nazwać hotel przystosowanym dla potrzeb osób poruszających się na wózkach,  podczas gdy inni oferują wspaniałe pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli opis nie jest jasny lepiej z takiego lokum zrezygnować. Jeśli hotel byłby naprawdę przystosowany otwarcie opisałby wszystkie dostępne funkcje. W końcu to najlepsza reklama dla takiego hotelu.

Dostosowana łazienka
Dostępna łazienka

 

 • Wyślij do hotelu e-mail  i dopytaj o szczegóły jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości

 

Niektóre hotele opisują udogodnienia, ale zapominają o szczegółach. Lepiej wówczas o nie dopytać. Wysłanie e-maila zajmie ci chwilę i pozwoli uniknąć długotrwałego stresu. Jakie pytania powinniśmy zadać ? Oto lista:

 1. Czy w hotelu jest dobrze działająca winda?
 2. Czy toalety są odpowiednio przystosowane?
 3. Czy prysznice w łazienkach posiadają wewnątrz krzesło dla osób poruszających się na wózkach?
 4. Czy w pokojach są wyłączniki światła umieszczone na wysokości ramienia?
 5. Czy w hotelu są podjazdy?

Wybór odpowiedniego hotelu jest bardzo ważny i automatycznie pozwoli ci uniknąć wielu kłopotów. Szczerze radzę, wybieraj hotel bardzo uważnie. I tak na przykład mój „przystosowany” zgodnie z opisem biura podróży, hotel w Kenii posiadał  liczne, koszmarne wręcz schody i nie zapewniał innego alternatywnego sposobu przemieszczania się do różnych obiektów. Było to oczywiście przyczyną mojej wielkiej frustracji a stres i wakacje to nie jest dobre połączenie.

„Przystosowane” schody

 

 • Nie pomijaj tego, co jest napisane małym drukiem 

  Nie pomijaj takich informacji. Mogą być napisane małym drukiem, ale zawierać bardzo istotne informacje dotyczące na przykład dodatkowych płatności za usługi. Zwracaj również uwagę na miejsce zakwaterowania. Jeśli twój hotel jest w centrum, ale będziesz miał problemy z dojazdem to fatalnie. Jeśli będzie bardzo oddalony od centrum możesz spędzić godziny w taksówkach, autobusach czy w pociągu. Przeczytaj o wszystkich pozornie nawet mało znaczących szczegółach. Mogą one mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu podróży.

 • Przygotuj plan awaryjny

Świetnie jest mieć plan awaryjny, gdyż jak wiemy życie potrafi płatać figle. Może się zdarzyć, że pewne atrakcje turystyczne będą niedostępne, lub nie zadziała winda i nagle twój misternie przygotowany plan będzie zagrożony a ty zaczniesz zastanawiać się co dalej… Lepiej mieć od razu gotowy plan awaryjny.

 • Nie zniechęcaj się

Cokolwiek się stanie nie zniechęcaj się! Oczywiście wyboiste chodniki i nieprzystosowany hotel są niezwykle niedogodne podczas podróży, ale twój entuzjazm będzie najlepszą na świecie bronią. Odkąd mam elektryczny wózek Blumil poruszanie się po miastach jest bezproblemowe, ale nawet wcześniej kiedy miałem wózek manualny starałem się jak najlepiej wykorzystać podróżowanie, cieszyć się dobra atmosferą i nie poddawać się.

Coco także jest doświadczonym podróżnikiem!

 

I tak dostępność w trakcie podróżowania jest jak najbardziej możliwa. To czego potrzebujesz to plan, które będzie zakładał najlepsze, ale przygotuje cię na  najgorsze. Ten plan nie pozwoli , aby cokolwiek zepsuło ci nastrój. Jeśli jesteś uzbrojony w wiedzę, plan awaryjny oraz w entuzjazm twoja podróż musi się udać. Zwłaszcza jeśli towarzyszy ci twój wózek elektryczny Blumil.