Spacerem po Pradze – Republika Czech

 

Spacery po Pradze to najlepsza forma zwiedzania miasta z jego pięknymi starymi uliczkami pełnymi nostalgicznego czaru. Praga jest stworzona dla długich spacerów. Nie jest to największe i najbardziej popularne z europejskich miast, lecz jest definitywnie gwiazdą Europy Wschodniej.

Byłem w Pradze w 2006 roku i bardzo przyjemnie wspominam ten wyjazd. Praga nie zalicza się do miast bardzo dostępnych dla osób poruszających się na wózkach, ale jest absolutnie czarująca.

Więcej o Pradze – co  zwiedzać i jaka jest dostępność tych miejsc – informacje poniżej.

 

Ponieważ Praga powstała w IX wieku miasto jest pełne historii, którą możemy odkrywać zaznajamiając się z interesującymi miejscami. Na wyjazd do Pragi zdecydowałem się z moimi przyjaciółmi bardzo cieplej jesieni. Wiedzieliśmy, iż Praga cieszy się opinią ruchliwego i fascynującego miasta i postanowiliśmy poznać podczas tego wyjazdu co tylko się da. Oczywiście nie dało rady obejrzeć wszystkich intersujących miejsc, ale doświadczyłem atmosfery i smaku tego miasta. Poniżej znajdziecie próbę opisu tych wrażeń.

Aktywności – co warto zobaczyć w Pradze

Spacer po Starówce

Starówka w Pradze jest pełna uroczych i malowniczych budynków oraz małych sklepików. Z przyjemnością zwiedzałem cieniste uliczki, chociaż fakt, iż były brukowane nie ułatwił mi poruszania się po nich.

Piękny gotycki kościół – Our Lady before Tyn, hiszpańska synagoga, barokowy pałac – te wszystkie zabytki Starego Miasta mógłbym podziwiać i cieszyć się nimi gdybym miał bardziej przystosowany wózek – nadal jednak twierdzę, iż jest to miasto, które warto zwiedzić.

Widok na praskie dachy

Wypad na piwo

Zanim zaczniecie się śmiać z mojej propozycji, pozwólcie, iż powiem o niej parę słów. Czechy naprawdę słyną z dobrego piwa. Jeśli tam jesteście warto tego specjalnego piwa spróbować.

Było bardzo przyjemnie testować piwo z moimi przyjaciółmi, więc jeśli jesteście fanami tego trunku jedźcie do Pragi. W mieście jest wiele piwiarni, które na Was czekają!

Wypad na piwo ze znajomymi

Most Karola

Ten piękny most łączy dwa brzegi rzeki Wełtawy. Jego budowę rozpoczęto w roku 1357. Pamięta okres panowania królów, czasy obydwu wojen. Jest wyjątkowy, przepiękny – szczególnie jeśli zwiedza się go w nocy. Najbardziej widokowy most spośród mostów, które widziałem, a wierzcie mi – widziałem ich wiele.

Zwiedzanie Zamków w Pradze

Informacja turystyczna w Pradze podaje, iż powierzchnia praskich zamków jest największa na świecie To robi wrażenie – tym bardziej, że Praga to niewielka europejska stolica. Te budowle wyglądają wspaniale i naprawdę są warte obejrzenia. Wierzcie mi, należę do osób, która wolą bardziej aktywny sposób spędzania wakacji, niż wizyty w muzeum, ale praskie zamki są wyjątkowe – polecam.

Jeśli chodzi o zwiedzanie w Pradze musiałem dokonać wyboru i wybrać jedno miejsce – zdecydowałem się na Stare Miasto.

Kuchnia w Pradze

Czeska kuchnia jest różna od kuchni popularnych we Wschodniej Europie: dominują zupy, potraw z kaczki i słodkości. Urodziłem się i dorastałem w Polsce wiec tego rodzaju kuchnia nie jest mi zupełnie obca, ale jest to specyficzna jej odmiana. Czeska kuchnia może być szczególnie interesująca dla ludzi z poza Europy Wschodniej. Moi przyjaciele zachwycali się słodkimi ciastkami Vetrnik z kremem waniliowym. W czeskim menu jest mnóstwo intersujących dań – namawiam was na kulinarna ucztę.

Dostępność do różnych miejsc w Pradze

Obecnie kwestia dostępność wygląda w Pradze zapewne znacznie lepiej niż w roku 2006. W tamtym czasie Praga nie należała do miejsc przyjaznych dla osób poruszających się na wózkach, ale kładę to na karb bruków – kostki, która występuje w miejscach historycznych zwiedzanych przez turystów.

A jak przystępne są hotele, restauracje, sklepy i inne atrakcyjne miejsca, jak w końcu wyglądają chodniki ? O tym poniżej.

Hotele

Hotele w Pradze są w większości przystosowane dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Znalezienie odpowiedniego hotelu, za godziwą cenę nie jest działaniem typu mission impossible. Windy są w dobrym stanie a pochylnie szeroko stosowane. Nie jest to oczywiście miasto wzorcowe pod tym względem jak Rio czy Puerto Plata, ale jest w miarę nieźle. W skali ocen zasługują na 7 na 10 możliwych punktów.

Atrakcje

Atrakcje są całkiem dostępne, za wyjątkiem Starego Miasta. Jak już wspominałem brukowane ulice charakterystyczne dla Starego Miasta nie ułatwiają poruszania się na wózkach.

Nie można powiedzieć, iż zwiedzanie Starówki jest zupełnie niemożliwe, ale wymaga większej ostrożności niż normalnie i dlatego trzeba się zastanowić zanim się tam wybierzecie. Osobiście twierdzę, iż warto – Stare Miasto jest absolutnie wspaniałe. Reasumując – daję 7 punktów na możliwych 10.

Sklepy i restauracje

Sklepy i restauracje są dostępne dla wózków. Wejście to najczęściej jeden schodek do pokonania, jeśli jest ich więcej pojawia się rampa. A zatem dostaniecie się do większości miejsc, które was interesują. Daję znowu 7 punktów na 10 możliwych.

 

 

Chodniki

Brukowane ulice dla większości osób nie stanowią problemu, ale dla ludzi poruszających się na wózkach są problematyczne. Są w Pradze niemal wszędzie więc bądźcie ostrożni i uzbrójcie się w cierpliwość. Można oczywiście zwiedzać miasto, ale bądźcie świadomi – brukowane chodniki nie są przyjazne dla wózków. I tak, praskim chodnikom daje 6 punktów na 10 możliwych.

Krótkie podsumowanie

Praga to dobry kierunek na weekend, ponieważ jest pełna pięknych widoków i ciekawych miejsc historycznych, tętni życiem. Jeśli wolisz bardziej intensywnie spędzać czas – jak ja, weekend, nie dłużej absolutnie wystarczy ci na zwiedzania.

Dostępność miejsc – poprawna, ale tchu nie zapiera. I podsumowując – to wspaniałe miejsce jeśli chcesz poczuć smak Europy Wschodniej.